Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się

Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się
Strona Główna/Artykuły/7 kluczowych czynników w planowaniu magazynu

STORAGE

7 kluczowych czynników w planowaniu magazynu

Planowanie nowego magazynu, czy to na terenie typu greenfield, czy w ramach istniejącej nieruchomości (brownfield), stanowi wymagające wyzwanie. Jednak dzięki odpowiedniej wiedzy i systematycznemu podejściu nawet złożone projekty mogą być realizowane z powodzeniem. Poniżej przedstawimy podstawowe czynniki sukcesu w planowaniu magazynu w oparciu o nasze bogate doświadczenie projektowe i wiedzę ekspercką naszych konsultantów logistycznych.


Data publikacji: 08.11.2024

Data aktualizacji: 12.11.2024

Podziel się:

Precyzyjne określenie oczekiwań

Pierwszym krokiem w planowaniu magazynu jest dokładne sprecyzowanie strategicznych celów firmy. Podstawą będzie szczegółowy biznesplan obejmujący najbliższe pięć do dziesięciu lat. Na jego podstawie można określić konkretne cele i wymagania logistyczne. Kluczowe aspekty, takie jak np. liczba artykułów w obrocie (SKU) czy wszelkie specyficzne warunki przechowywania, powinny zostać zdefiniowane na wczesnym etapie planowania. Istotne znaczenie ma chociażby wyraźne dostosowanie oczekiwań wszystkich interesariuszy i zdefiniowanie najważniejszych mierników sukcesu. Realistyczne ramy czasowe pomagają z kolei uniknąć nieporozumień oraz zoptymalizować przebieg projektu.

Gromadzenie i interpretacja danych

Dostępność i jakość danych logistycznych ma kluczowe znaczenie dla powodzenia planowania magazynu. Szczególnie ważne są dokładne dane podstawowe o artykułach, a także aktualne dane dotyczące zapasów i przepływów.  Staranne zgromadzenie informacji i dogłębna analiza umożliwiają podjęcie uzasadnionych decyzji i opracowanie podstawowych kryteriów planowania, które służą jako podstawa do opracowywania potencjalnych rozwiązań. Następnie do analizy porównawczej brane są nakłady inwestycyjne, koszty operacyjne jak również czynniki trudnomierzalne.

Budowa odpowiedniego zespołu projektowego

Kompetentny i zaangażowany zespół projektowy klienta jest kolejnym czynnikiem prowadzącym do sukcesu. Powinien on nie tylko posiadać niezbędną wiedzę, ale także być w stanie skutecznie podejmować decyzje. Otwarta komunikacja i wczesne uzupełnianie braków  informacyjnych są niezbędne dla sprawnej realizacji projektu. Dodatkowo zespół powinien dysponować wystarczającymi zasobami czasowymi, aby skutecznie zarządzać projektem.

Zarządzanie ograniczeniami

Elastyczność jest niezbędna w planowaniu magazynu, zwłaszcza w przypadku zmian wielkości, układu, wymogów prawnych lub ograniczeń budżetowych. Elastyczne podejście pozwala na szybkie reagowanie na nieoczekiwane wyzwania, utrzymując projekt na właściwym torze. Przepisy budowlane i wymagania urzędowe należy uwzględnić jak najwcześniej, ponieważ trudniej jest je dostosować na późniejszych etapach projektu.

Planowanie magazynu wykonane przez LNConsult dla firmy Albert Kerbl, Bawaria. Obecnie w fazie implementacji

Technologie

Wybór odpowiednich technologii jest kluczowym czynnikiem dla długoterminowego sukcesu projektu. Obejmuje to określenie odpowiedniego poziomu automatyzacji. Technologie magazynowe, sprzęt, potencjalne zastosowania robotyki, systemy przenośników i systemy zarządzania magazynem muszą być starannie wybrane z różnorodnej oferty rynkowej i dostosowane do konkretnych potrzeb projektu. Zautomatyzowane rozwiązania magazynowe, takie jak zautomatyzowane magazyny małych części lub zrobotyzowane systemy kompletacji, mogą znacznie zwiększyć wydajność, ale muszą pasować do struktury magazynu, struktury zamówień i wymagań dotyczących produktów. W planowaniu należy również uwzględnić długoterminową skalowalność i możliwość płynnej integracji przyszłych technologii.

IT i procesy

Rozwój nowego magazynu często pociąga za sobą nowe procesy, które zazwyczaj wymagają dostosowania oprogramowania. Wczesne decyzje dotyczące strategii oprogramowania i optymalnej integracji wszystkich wykorzystywanych systemów mają zatem kluczowe znaczenie dla powodzenia planowania magazynu. Opóźnione decyzje w tym obszarze mogą znacząco wpłynąć na jakość całego projektu. Element ten musi być zaplanowany i zintegrowany na wczesnym etapie w ścisłej współpracy z działem IT.

Dobrze przemyślana strategia oprogramowania stanowi również fundament sprawnego wdrożenia systemu. To z kolei wymaga kompleksowych szkoleń, aby pracownicy mogli efektywnie korzystać z nowych systemów.

 

Efektywne zarządzanie kosztami

Solidne planowanie budżetu i staranna kontrola kosztów mają kluczowe znaczenie dla finansowego sukcesu projektu. Szczegółowy budżet pomaga wcześnie zidentyfikować wszystkie poniesione koszty i optymalnie przydzielić zasoby finansowe. Benchmark oraz wartości porównawcze powinny być stosowane w celu zapewnienia realistycznego planowania budżetu i uniknięcia nieprzewidzianych kosztów.

Podsumowanie

Skuteczne planowanie i wdrożenie magazynu wymaga dokładnego przygotowania, precyzyjnego gromadzenia danych oraz dogłębnego zrozumienia specyficznych wymagań projektu. Niezbędne jest dostosowanie oczekiwań, analiza odpowiednich danych, zebranie kompetentnego zespołu projektowego i zdefiniowanie jasnych mierników sukcesu. Ponadto kluczową rolę odgrywa otwarta komunikacja, dopasowane rozwiązania i efektywne zarządzanie kosztami. Dzięki ustrukturyzowanemu podejściu i odpowiedniej wiedzy specjalistycznej, nawet trudne projekty – zarówno typu greenfield, jak i brownfield – mogą zostać pomyślnie zakończone. Doświadczony planista logistyczny może zapewnić cenne wsparcie i niezbędną wiedzę na każdym etapie projektu. Dowiedz się więcej o naszych usługach: www.lnconsult.at

Tomasz Cepiak

Senior Consultant & Business Development Manager
LNConsult

Senior Konsultant w austriackiej firmie doradczej w obszarze łańcucha dostaw, który dołączył do zespołu 10 miesięcy temu i wniósł wieloletnie doświadczanie projektanta rozwiązań intralogistycznych, z podejściem biznesowym i szeroką wiedzą w multidyscyplinarnej branży, jaką jest logistyka. Zorientowany na cel, którym zawsze jest znalezienie optymalnego rozwiązania dla postawionego zadania logistycznego, biorąc pod uwagę różne kryteria oceny. Od 15 lat zajmuje się projektowaniem rozwiązań logistycznych o różnym poziomie automatyzacji i poprzez analizy porównawcze, ułatwia decyzje inwestorskie. Doświadczenie w branży spożywczej, przemyśle, farmacji, handlu detalicznym i hurtowym.

Zobacz również


Przeczytaj