Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się

Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się
Strona Główna/Artykuły/Branża wskazała liderów - laureaci pierwszej edycji Plebiscytu Logistics Awards Poland (2022)

MANAGEMENT

Branża wskazała liderów - laureaci pierwszej edycji Plebiscytu Logistics Awards Poland (2022)

Ponad 12 miesięcy wytężonej pracy redakcji magazynu „Logistics Manager” i podmiotów wspierających inicjatywę, takich jak WSL, PSML, PITD czy Łukasiewicz – PIT, 47 nominowanych rozwiązań, 857 głosów oddanych przez menedżerów logistyki i 164 pogłębione ankiety satysfakcji klientów końcowych… wszystko po to, by wyłonić liderów w trzynastu kategoriach pierwszej edycji plebiscytu Logistics Awards Poland.


Data publikacji: 29.06.2023

Data aktualizacji: 29.06.2023

Podziel się:

plebiscyt-logistics-awards-2022-1 (1)-min

Idea

Łańcuch zdarzeń, który spowodował ostatecznie, że 12 września 2022 r. spotkaliśmy się podczas plebiscytowej gali w Dworze Artusa w Łodzi został zapoczątkowany przez  pewien impuls, bodziec… ideę. Była to refleksja nad prostym w gruncie rzeczy pytaniem. Co by się stało, gdybyśmy jako opiniotwórcze medium oddali głos przedstawicielom branży. I dalej – co by się stało, gdybyśmy stworzyli platformę, która pozwoliłaby końcowym użytkownikom produktów i usług opowiedzieć swoje doświadczenia z korzystania z poszczególnych rozwiązań. Właśnie to pytanie doprowadziło nas do końcowych rozstrzygnięć. Choć nie było łatwo.

Tradycja

Plebiscyt Logistics Awards Poland kontynuuje dość rozbudową tradycję inicjatyw plebiscytowych od dawna znanych w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji. Nas nie interesowała jednak najprostsza formuła oparta tylko i wyłącznie o ogólnodostępne głosowanie lub jedynie o rozstrzygnięcia kapituły. Z drugiej strony nie chcieliśmy tracić żadnego z tych elementów. Dlatego stworzyliśmy dwa typy kategorii – kategorie interdyscyplinarne, w których laureatów wybrali eksperci zrzeszeni w kapitule plebiscytu, każdorazowo uzasadniając swoje typy oraz wybory, a także kategorie tematyczne, w których o końcowym laurze decydowała średnia ważona.

plebiscyt-logistics-awards-2022-1 (2)-min

Metodologia

Przygotowany przez nas mechanizm średniej ważonej dawał jednakowe narzędzia dotarcia do swoich klientów wszystkim nominowanym – zarówno tym dużym, jak i tym mniejszym. Dzięki niemu mogli oni stanąć w jednym szeregu i przy włożeniu odpowiedniego wysiłku w działania rywalizować jak równy z równym. Wspomniany mechanizm pozwolił nam również premiowiać przede wszystkim rozbudowane opinie klientów końcowych o produktach i rozwiązaniach, z których korzystają na co dzień – a przecież właśnie o to w tym wszystkim chodziło.

Elementami średniej ważonej były:

  1. Głosowanie na stronie plebiscytu – każdy użytkownik mógł oddać jeden głos w danej kategorii. Aby został on uznany za ważny, osoba głosująca musiała dodatkowo potwierdzić go mailowo poprzez kliknięcie w otrzymany link potwierdzający. Po oddaniu głosu użytkownik otrzymywał informację, że może zwiększyć szanse danej firmy na końcowy sukces poprzez wypełnienie ankiety satysfakcji. Każdy oddany głos miał w naszej średniej ważonej wagę 0,7 pkt.
  2. Pogłębione ankiety satysfakcji – ankiety oceniały zadowolenie klientów z różnych aspektów współpracy, zależnych od specyfiki danej kategorii. Pytaliśmy np. o zadowolenie z obsługi posprzedażowej, o wsparcie w procesie wdrożenia czy o reagowanie dostawcy na sytuacje kryzysowe. Każdy punkt zdobyty w ankietach satysfakcji klientów miał wagę 1,0.
  3. Ankiety dostawców – wypełniali je dostawcy nominowanych rozwiązań, ponieważ chcieliśmy wysłuchać również ich punktu widzenia. Mogli oni opisać chociażby, w jaki sposób świadczą obsługę posprzedażową oraz czy jako organizacje uczestniczą w transferze wiedzy eksperckiej w branży. Każdy punkt zdobyty w ankietach dostawców miał wagę 0,3.

Laureaci

Kluczem do sukcesu w plebiscycie była głęboka relacja firmy ze swoimi klientami i kontrahentami. Poniżej prezentujemy rozwiązania oraz produkty, które zyskały największe uznanie końcowych użytkowników.

  • Premiera roku w branży TSL: Warehouse Intelligence [PSI Polska]
    Warehouse Intelligence to platforma analiz, planowania i optymalizacji procesów logistycznych oparta na sztucznej inteligencji. Analizuje tysiące scenariuszy pracy magazynu na godzinę i rekomenduje możliwe optymalizacje. Dzięki temu można np. istotnie skrócić ścieżki pickingu, zasymulować wpływ zakupu dodatkowego sprzętu na pracę magazynu czy precyzyjnie określić tzw. wąskie gardła w magazynie.
  • Ekologiczna inicjatywa roku: City Logistics [Panattoni]
    Obiekty miejskie Panattoni to małe i średnie budynki logistyki miejskiej, rozporoszone na terenach miast, umiejscowione w dogodnych lokalizacjach, otoczone ekologicznymi i bioróżnorodnymi strefami zieleni, a także strefami relaksu dla użytkowników inwestycji. Profil parków miejskich Panattoni pozwala na przeładowanie towarów do mniejszych, bardziej ekologicznych i coraz częściej elektrycznych pojazdów, ograniczając ruch np. samochodów ciężarowych w granicach miast. Zmniejszona odległość pokonywana przez konkretne pojazdy służy rozwojowi elektromobilności i transportu rowerowego.
  • Outsourcing usług logistycznych dla średnich i dużych organizacji: Szybka i sprawna logistyka dla e-commerce [Omnipack]
    Omnipack świadczy usługi fullfilmentowe i działa w modelu full-stack (własne oprogramowanie, własna logistyka, własna infrastruktura). Wierzymy, że to najlepszy sposób, aby zapewnić partnerom najwyższy poziom współpracy i umożliwić im intensywny rozwój. Nasze lokalizacje w Europie Środkowej wraz z konkurencyjnymi cenami i terminami dostaw sprawiają, że możemy zaoferować stabilną kooperację biznesom e-commerce, które poszukują rozwiązań umożliwiających ekspansję na rynkach europejskich.
  • Rozwiązania dedykowane dla e-commerce: LVS Logistics Vision Suite [Mantis]
    Logistics Vision Suite (LVS) firmy MANTIS jest jednym z najbardziej adaptowalnych systemów informatycznych na świecie. Posiada silny zestaw narzędzi przystosowawczych, pozwalający firmom na stopniowe budowanie własnego informatycznego systemu dla logistyki, wspomaganego przez LVS. Najważniejsze cechy narzędzia wyróżniające pakiet LVS na tle konkurencji to m.in. elastyczność, stabilność i bogata funkcjonalność systemu, połączenie z automatyką magazynową czy wsparcie dla procesów biznesu e-commerce.
  • Innowacja roku – nowe technologie w branży TSL i dla łańcucha dostaw: Navigor [ECR Polska]
    System Navigor to zestaw aplikacji, które powstały, by rozwiązać rzeczywisty problem branżowy – rosnącą lukę dostępności kierowców ciężarówek. System ułatwia osobie kierującej planowanie przejazdu oraz przygotowanie do załadunku w sposób dotąd niespotykany na rynku. W każdym momencie kierowca ma pod ręką kompletny i aktualny zestaw informacji o każdej lokalizacji, do której zmierza. Jednocześnie zwiększamy bezpieczeństwo na drogach. Navigor to odpowiedź na wyzwanie ostatniej mili – najbardziej kosztownego etapu w trakcie realizacji transportu towarów.
  • Rozwiązania wspomagające automatyzację i robotyzację w łańcuchu dostaw: iDimension Plus / PWD [AG Consult]
    Urządzenia serii iDimension rejestrują obrazy paczek, opakowań płaskich, worków polietylenowych, tub i przedmiotów o nieregularnych kształtach w rekordowym czasie, co umożliwia obliczenie wymiarów paczek do wysyłki. Wymiary, waga palet oraz paczek zostają przedstawione w czasie krótszym niż sekunda. Urządzenia iDimension są łatwe w użyciu i pozwalają użytkownikom określić właściwą klasę ładunku (zgodne z prawem handlowym), jednocześnie zmniejszając ryzyko dodatkowych opłat ze strony przewoźników.
  • Rozwiązania wspomagające proces digitalizacji łańcucha dostaw: Model Paperless – wykorzystanie standardów elektronicznej wymiany dokumentów [Fundacja GS1 Polska]
    Wdrożenie modelu Paperless umożliwia pełną rezygnację z papierowych dokumentów towarzyszących procesom w całym łańcuchu dostaw i zastąpienie ich cyfrową wersją. Uproszony model Paperless, bazujący na standardach GS1, to szereg elektronicznych komunikatów EDI, którymi wymieniają się partnerzy w łańcuchach dostaw, a także powiązanie ich z danymi z etykiety logistycznej GS1, która fizycznie znajduje się na jednostce logistycznej, np. palecie. Dzięki temu dostawa zostanie zrealizowana sprawnie, bez ryzyka i z troską o środowisko naturalne.
  • Produkt/usługa optymalizująca przepływ towarów w magazynie: Drukarka TJ-4420TN [Brother Central and Eastern Europe GmbH]
    Drukarka przemysłowa TJ-4420TN to stacjonarne i kompaktowe urządzenie. Ten wytrzymały i wydajny model pozwala na wydruk ponad tysiąca etykiet dziennie. Drukarka TJ-4420TN gwarantuje wysoką prędkość druku oraz umożliwia produkcję trwałych oznaczeń.
  • Rozwiązanie umożliwiające optymalizację kosztów magazynowych, transportowych i dystrybucyjnych: Dock Scheduler [Trans.eu Group]
    Dock Scheduler to nowoczesny system do zarządzania oknami czasowymi w magazynie pozwalający na pełną cyfryzację procesu awizacji w firmie i zwiększenie wydajności w zarządzaniu harmonogramem dostaw. To realne oszczędności bez zwiększania liczby zmian, personelu oraz sprzętu.
  • Rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo pracowników przestrzeni magazynowych: Wygrodzenia bezpieczeństwa – panele siatkowe do magazynów automatycznych / magazynów wysokiego składowania [Troax]
    Troax oferuje kompletne rozwiązania dla całego przepływu logistycznego. Nasze aplikacje podziału magazynów sprawią, że proces obrotu materiałami będzie bezpieczniejszy i bardziej wydajny. Systemy siatkowych stalowych paneli Troax są obecnie najlepiej dopasowane do potrzeb klientów na rynku. Nasze systemy można łączyć na wiele sposobów w zależności od potrzeb, zapewniając niedrogie i przyszłościowe rozwiązanie w trosce o bezpieczeństwo ludzi i procesów.
  • Kompleksowy dostawca powierzchni magazynowej, logistycznej i przemysłowej: SEGRO – właściciel, zarządca i deweloper nowoczesnych powierzchni magazynowych oraz produkcyjnych [SEGRO Poland]
    SEGRO jest właścicielem, zarządcą i deweloperem nowoczesnych powierzchni magazynowych. W polskim portfolio firmy znajduje się 25 parków magazynowych i powierzchni produkcyjnych w lokalizacjach tzw. wielkiej piątki, takich jak Gliwice, Łódź, Poznań, Warszawa i Wrocław. Firma buduje potwierdzone badaniami satysfakcji, długoterminowe relacje z klientami dzięki dedykowanej, indywidualnej obsłudze.
  • System informatyczny klasy WMS i ERP: ASTRO WMS® [Consafe Logistics]
    Wykorzystanie AI do planowania opakowań kompletacyjnych oraz do wsparcia organizacji składowania z uwzględnieniem trendów zakupowych to standardowa część Astro WMS®. Oszczędzanie czasu i pieniędzy jeszcze nigdy nie były tak łatwe, a to dopiero początek. Jedną z najważniejszych przewag wykorzystania sztucznej inteligencji w logistyce jest samouczenie i rozwój algorytmów wraz z cyklem życia. Im większa ilość dostępnych danych, tym lepsze wyniki. Niezależnie od obszaru, w którym zostaną wdrożone.
  • Rozwiązania telematyczne i systemy klasy TMS: Rozwiązanie do zarządzania flotą WEBFLEET [Webfleet Solutions]
    WEBFLEET to wiodące w branży telematycznej i najnowocześniejsze rozwiązanie do zarządzania flotą pojazdów oparte na technologii „oprogramowanie jako usługa” (SaaS). Rozwiązanie zapewnia bezpieczny dostęp do wszystkich informacji, których potrzebujesz, aby jak najskuteczniej zarządzać działaniami i optymalizować koszty swojej floty firmowej.

 

Przyszłość

Jako redakcja mamy przekonanie o tym, że ten projekt powinien być kontynuowany i wierzymy, że może on zmienić sposób myślenia o budowaniu relacji dostawców produktów i usług ze swoimi klientami, a także zredefiniować formaty przekazu marketingowego, który przestanie być przepełniony jednostronnymi komunikatami, a stanie się dialogiem z biznesowymi partnerami. Do usłyszenia w przyszłym roku! Więcej informacji o projekcie:  www.logistics-awards.pl

plebiscyt-logistics-awards-2022-1 (3)-min

Zobacz również


Przeczytaj