STORAGE
Logistyka miejska – showcase magazynów SEGRO
Dynamiczna urbanizacja i rosnące wymagania konsumentów systematycznie zbliżają operatorów logistycznych do dużych ośrodków miejskich. Magazyny miejskie to dziś nie tylko miejsca składowania towarów, ale też dynamicznie rozwijający się produkt o coraz lepszej specyfikacji technicznej, z ekologicznymi certyfikatami i szeroką ofertą udogodnień optymalizujących budżet logistyków.
Data publikacji: 08.08.2023
Data aktualizacji: 08.08.2023
Podziel się:
Sektor nieruchomości logistycznych nad Wisłą nie zwalnia tempa. Całkowita powierzchnia magazynowa w Polsce w II kwartale 2022 roku osiągnęła 26,5 miliona m², co plasuje nasz kraj jako piąty pod względem wielkości rynek w Unii Europejskiej. Według rynkowych raportów lokalizacyjnie w popycie netto wyraźnie dominuje tzw. wielka piątka, czyli Poznań, Wrocław, Górny Śląsk, Polska Centralna i Warszawa, odpowiadając za ponad 70% udziału w rynku. O zapotrzebowaniu klientów najdobitniej świadczą stawki, jakie są oni w stanie zapłacić za miejskie powierzchnie magazynowe. Przykładem może być tu Warszawa, gdzie górna granica czynszu bazowego sięga miesięcznie nawet do 6,9 euro za m².
Deweloperzy bliżej klientów i konsumentów
Szybka dostawa B2B i B2C w obrębie miast, optymalizacja procesów logistycznych, aby skrócić dystans do odbiorcy, potrzeba magazynowania większej liczby towarów w kraju docelowym, by uniknąć przestojów związanych z zaopatrywaniem z dalekich lokalizacji – to tylko niektóre z przyczyn, dla których obiekty magazynowe typu city logistics cieszą się dziś rekordową popularnością. W tej sytuacji deweloperzy planują kolejne inwestycje, by nadążyć za rosnącymi potrzebami rynku.
– Dostrzegamy rosnące zainteresowanie magazynami położonymi w granicach miast lub na ich obrzeżach. Powstają w nich huby kurierskie, centra zwrotów czy mniejsze powierzchnie do składowania towarów połączone z biurami, gdzie często znajduje się główna siedziba firmy. Miejskie magazyny mają także nowe role: tworzone są w nich centra danych, laboratoria czy dark store’y. Dlatego też od lat sukcesywne dbamy o zwiększanie dostępności magazynów zróżnicowanych formatów w topowych miejskich lokalizacjach. Nasz portfel wkrótce powiększy się o kolejne inwestycje w stolicy, a już teraz oferujemy nowe powierzchnie na warszawskim Żeraniu i możliwości deweloperskie w Ożarowie przy samej stacji kolejki – wyjaśnia Waldemar Witczak, dyrektor regionalny SEGRO.
Magazyny miejskie SEGRO
SEGRO Park Warsaw, Żerań
W miejskim parku na Żeraniu SEGRO finalizuje aktualnie swoją najnowszą inwestycję w stolicy. Powstający budynek o powierzchni 16 600 m2 będzie miał certyfikat BREEAM Excellent, co jest gwarancją jego najwyższych parametrów pod kątem ekologii i ergonomii. Magazyn będzie dostępny już w pierwszym kwartale 2023 r., a 6600 m2 jeszcze czeka na najemców. SEGRO Park Warsaw, Żerań znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Trasy Toruńskiej, co gwarantuje zarówno szybki dostęp do centrum miasta, jak i sąsiednich dróg krajowych. Docelowa wielkość parku to 66 400 m2.
SEGRO Park Warsaw, Ożarów
Ten park logistyczno-biznesowy w miejskiej lokalizacji łączy funkcjonalną infrastrukturę z wygodnym układem komunikacyjnym, na który składają się między innymi szerokie drogi wewnętrzne, dogodne place manewrowe oraz parkingi dla pracowników i klientów. Obecnie składa się na niego 9 budynków o łącznej powierzchni ponad 84 000 m2, a kolejne 66 700 m2 może powstać na zamówienie klientów. Pak jest położony w odległości pięciu kilometrów do węzła autostrady A2 – Pruszków, 200 m od stacji kolei podmiejskiej oraz kilometr od granic administracyjnych Warszawy, dając optymalny dostęp do jej bogatego rynku oraz wykwalifikowanej kadry pracowniczej.
SEGRO Centre Wrocław, Żmigrodzka
Nowoczesny park miejski SEGRO Centre Wrocław docelowo pomieści 18 800 m2 powierzchni dostosowanej do potrzeb logistyki ostatniej mili, m.in. firm usługowych lub operatorów e-commerce. Cechuje go strategiczna lokalizacja, gdyż położony jest zaledwie 10 minut od centrum miasta. Sprawną komunikację zapewniają ponadto znajdujące się w pobliżu autostrady A8 i A4. Obiekt zostanie zaprojektowany z możliwością wydzielenia funkcjonalnych Small Business Units już od 1500 m2.
Waldemar Witczak,
dyrektor regionalny Segro
Zobacz również