Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się

Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się
Strona Główna/Artykuły/Międzynarodowe Centrum Logistyczne DHL pod Poznaniem – brama do europejskich rynków

SUPPLY CHAIN

Międzynarodowe Centrum Logistyczne DHL pod Poznaniem – brama do europejskich rynków

Zdarzyło Ci się kiedyś stwierdzić, że coś zadziało się w mgnieniu oka? Sformułowaniem tym określamy wydarzenia szczególnie dynamiczne i gwałtowne. Dlaczego? Mrugnięcie człowieka trwa bowiem zaledwie 0,3 sekundy (300 milisekund). Cóż, język polski będzie musiał znaleźć chyba nowe określenie na szybko zmieniające się stany, biorąc pod uwagę fakt, że w nowoczesnym centrum dystrybucyjnym, które Grupa DHL wybudowała pod Poznaniem, skan jednej paczki trwa zaledwie 20 milisekund. Opracowany tam proces jest zatem 15 razy szybszy niż mrugnięcie oka. Robi wrażenie, prawda?


Data publikacji: 09.05.2024

Data aktualizacji: 30.04.2024

Podziel się:

Oszałamiająca wydajność

Międzynarodowe Centrum Logistyczne pod Poznaniem miałem okazję zwiedzić podczas celebracji związanej z uruchomieniem pełnego potencjału wyżej wymienionego obiektu. Żeby zobrazować jego wymiary, pozostanę jeszcze kilka chwil w konwencji matematycznej. Kompleks  pod Poznaniem zajmuje powierzchnię 17 hektarów, czyli 170 tysięcy metrów kwadratowych, a w samej powierzchni magazynowej zmieścilibyśmy pięć pełnowymiarowych boisk piłkarskich.

W obiekcie zastosowano wiele najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych  – zamontowano 1500 elektronicznych sensorów ponad 800 kamer oraz skanery 6D, a paczki poruszają się po 3 tysiącach metrów taśmy sortującej. Skala kompleksu daje możliwość obsługi 1200 transportów liniowych dziennie (w tym równoległego rozładowywania 44 transportów równocześnie).

Tobias Meyer, CEO Grupy DHL, powiedział, że strategicznym zamysłem, jaki stał za omawianą inwestycją, było stworzenie placówki na tyle dużej, aby stała się ona istotnym ogniwem w budowaniu lepszych połączeń transportowych nie tylko między Polską a Niemcami – ma ona również obsługiwać inne największe kraje Europy, takie jak Holandię, Włochy, Belgię czy Hiszpanię. Ogólnie rzecz biorąc, paczki z Międzynarodowego Centrum Logistycznego pod Poznaniem będą mogły być procesowane w mniej więcej 100 kierunkach.

Kluczowa lokalizacja

Wielkopolska to miejsce, w którym krzyżują się drogi wielu biznesów e-commerce. Lokalizacja inwestycji miała kluczowe znaczenie podczas planowania projektu. Nie chodzi tutaj tylko o bliskość autostrady A2, a również o fakt, że wiele największych marek i podmiotów e-commerce w ostatnim czasie lokuje swoje magazyny i centra realizacji zamówień w zachodniej Polsce.

Jednocześnie rośnie nie tylko polski rynek przesyłek (wzrost o 120% w ostatnich pięciu latach), ale też dynamicznie rozwija się sprzedaż cross-border. Dlatego, jak podkreśla Agnieszka Świerszcz, CEO DHL eCommerce Polska, Międzynarodowe Centrum Logistyczne stanie się dla klientów DHL bramą umożliwiającą dostęp do rynków w całej Europie i pozwoli im na międzynarodowe skalowanie ich działalności.

Korzyści dla klientów

Kiedy rynek gwałtownie rośnie, musimy poszukiwać wzrostu wydajności i skracania procesów operacyjnych do minimum. Biorąc też pod uwagę coraz wyraźniej określone oczekiwania klientów końcowych, odnośnie do szybkości dostawy przesyłki oraz ogólnej jakości obsługi, podmioty związane z handlem internetowym poszukują niezawodnych partnerów biznesowych potrafiących wesprzeć je w codziennej działalności.

Grupa DHL, planując swoją inwestycję, uwzględniła powyższe czynniki. Według Arkadiusza Stasiaka, Wiceprezesa ds. Operacyjnych DHL eCommerce Polska, Międzynarodowe Centrum Logistyczne pod Poznaniem pozwoli partnerom biznesowym DHL na szybszą dostawę paczek za granicę dzięki bezpośredniemu połączeniu ze wszystkimi hubami transportowymi w Polsce. Zadbano również o elastyczność, wydłużając do późnych godzin wieczornych okna czasowe na przyjmowanie przesyłek. To wszystko przy zachowaniu wysokiej precyzji, wydajności i bezpieczeństwa każdej paczki, co zapewnia technologia – m.in. ultranowoczesny trzypoziomowy sorter będący sercem inwestycji. Jest on w stanie posortować 45 tysięcy przesyłek na godzinę i nawet milion paczek dziennie w okresach szczytowych.

Zrównoważony rozwój

W obiekcie zadbano również o ograniczenie jego wpływu na środowisko. Na przestrzeniach biurowych zaprojektowano zielony dach, a własna instalacja fotowoltaiczna zaspokaja bez mała 1/3 potrzeb energetycznych kompleksu. Pozostałe potrzeby pokrywa zakup zielonej energii. Podczas realizacji inwestycji zastosowano technologie umożliwiające redukcję hałasu, a także zamontowano system inteligentnego oświetlenia. Na terenie kompleksu umieszczono również 40 stacji ładowania pojazdów. Naładujemy tam zarówno auto dostawcze, jak i ciężarowe. Wszystko w trosce o zrównoważony rozwój.

Międzynarodowe Centrum Logistyczne, powstałe w wyniku kooperacji trzech różnych dywizji DHL, czyli DHL eCommerce, DHL Freight i Post & Parcel Germany, stanowi niezwykle ciekawy punkt na logistycznej mapie Polski i Europy. To cenny zasób w europejskiej infrastrukturze grupy DHL mogący stać się fundamentem dla świadczenia szybkich, elastycznych i  niezwodnych usług przesyłek krajowych i transgranicznych. Dzięki tej inwestycji klienci DHL zyskają to, co w każdym biznesie jest najcenniejszym zasobem – czas i pewność, że zlecone przez nich usługi zostaną zrealizowane na najwyższym poziomie.

Dominik Jańczak

Zobacz również


Przeczytaj