Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się

Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się
Strona Główna/Artykuły/Niemal nieograniczony potencjał – rozwój systemów WMS

INTELIGENT TECHNOLOGIES

Niemal nieograniczony potencjał – rozwój systemów WMS

W ostatnich latach, temat automatyzacji i cyfryzacji procesów logistycznych stał się języczkiem u wagi wielu logistyków. Ciesząca się coraz większą popularnością koncepcja logistyki 4.0 zakłada bowiem konieczność integracji nowoczesnych systemów informatycznych, dzięki którym efektywność operacji magazynowych wzrośnie, a liczba błędów zostanie ograniczona do absolutnego minimum. Jedno z kluczowych narzędzi niezbędnych do realizacji tej koncepcji to WMS, który obecnie wdrażany jest nie tylko przez największe organizacje o zasięgu globalnym, ale także przez mniejsze firmy, które chcą zapewnić sobie przewagę konkurencyjną na rynku. Jaka przyszłość czeka tego typu systemy i w jakim kierunku zmierza rozwój oprogramowania WMS? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu.


Data publikacji: 05.03.2024

Data aktualizacji: 05.04.2024

Podziel się:

Zarządzanie zasobami ludzkimi

Jedno z największych wyzwań, z jakim mierzą się obecnie logistycy, związane jest z zarządzaniem pracownikami w magazynach. Rosnące koszty pracy, inflacja oraz skomplikowana sytuacja geopolityczna w naszym regionie spowodowały, iż kluczem do podniesienia efektywności centrów logistycznych stało się nie tyle zwiększanie zatrudnienia, co efektywne wykorzystanie dostępnych pracowników.
Obecne systemy WMS, dzięki modułom takim jak LMS (Labour Management System), umożliwiają mierzenie produktywności pojedynczych osób zatrudnionych lub nawet całych zespołów, właściwą alokację zasobów ludzkich w zależności od potrzeb, a także optymalizację kompletacji z wykorzystaniem systemu opartego na sztucznej inteligencji. Dzięki monitorowaniu wskaźników z pomocą LMS-a logistycy mogą łatwo zidentyfikować te obszary, w których pracownicy potrzebują dodatkowego szkolenia, celem podniesienia wydajności procesów magazynowych.

Automatyzacja i robotyzacja

Z opublikowanego w zeszłym roku badania Peerless Research Group wynika, że aż 43% firm planuje zainwestować w automatykę magazynową w ciągu najbliższych 3 lat, zaś 37% już teraz deklaruje wykorzystywanie przez siebie robotów. Logistycy są zgodni – w dobie rosnących kosztów utrzymania pracowników, problemów z ich dostępnością oraz coraz większych oczekiwań konsumentów nie ma alternatywy dla tego typu działań. Dokładając do tego rosnące wolumeny zamówień, których nie da się obsłużyć wyłącznie przy wykorzystaniu siły ludzkiej, łatwo zauważyć, że w magazynach przyszłości będą królowały zaawansowane systemy zastępujące pracowników magazynowych. 

Dla dostawców WMS-ów oznacza to, iż kluczem do zapewnienia sprawnego funkcjonowania centrów logistycznych będzie prosta i bezproblemowa integracja z wdrażanymi rozwiązaniami, a także błyskawiczne zasilanie robotów niezbędnymi danymi i informacjami. W oferowanym przez nas rozwiązaniu – Reflex WMS – koncentrujemy się właśnie na maksymalnym uproszczeniu i usprawnieniu komunikacji pomiędzy systemem WMS, a wszystkimi wykorzystywanymi w magazynie modułami WCS dzięki katalogowi APi oraz komunikatom. W ten sposób z wykorzystaniem modułu WCS Master, pomagamy klientom obniżyć koszty integracji nawet o 60% i dwukrotnie przyspieszyć integrację systemów zautomatyzowanych i zrobotyzowanych z naszym oprogramowaniem WMS.

[1] http://tinyurl.com/rcybeaae

Rozwiązanie dostępne w chmurze


Wykorzystanie chmury publicznej stanowi dla klientów zabezpieczenie przed niezwykle kosztownymi konsekwencjami ataków hakerskich, które potrafią całkowicie sparaliżować funkcjonowanie danego przedsiębiorstwa.


W ostatnich latach rosnącą popularnością cieszą się WMS-y oferowane przez dostawców w modelu SaaS. Wykorzystanie chmury publicznej stanowi dla klientów zabezpieczenie przed niezwykle kosztownymi konsekwencjami ataków hakerskich, które potrafią całkowicie sparaliżować funkcjonowanie danego przedsiębiorstwa. Oprócz aspektów związanych z bezpieczeństwem dostawcy WMS-ów zwracają także uwagę na to, iż model SaaS nie wymaga od klienta nakładów finansowych z góry, co dla niektórych firm może być istotnym aspektem związanym z podejmowaniem decyzji o wyborze WMS-a i zapewni lepszą skalowalność rozwiązania w miarę ich rozwoju. Z punktu widzenia klienta istotne jest także to, że model ten ułatwia regularne wydawanie nowych aktualizacji rozwiązania przez dostawcę.

Sztuczna Inteligencja i uczenie maszynowe

Jednym z najmodniejszych tematów stała się w ostatnim czasie sztuczna inteligencja, której możliwości zaskakują nie tylko zwykłych ludzi, ale także branżowych ekspertów. W przypadku logistyki magazynowej rozwój sztucznej inteligencji może mieć ogromny wpływ na sposób funkcjonowania magazynów przyszłości. 

Systemy WMS dzięki uczeniu maszynowemu staną się w przyszłości narzędziem jeszcze wydajniejszym niż obecnie, co powinno przełożyć się na znaczący spadek występujących w magazynach błędów związanych z procesami przyjęcia, kompletacji czy wysyłki towarów. Już teraz można przewidywać, że sztuczna inteligencja będzie miała wpływ nie tylko na rozwój oprogramowania WMS, ale także na wiele innych narzędzi zintegrowanych ze sobą w celu zapewnienia firmom jeszcze sprawniejszego i bardziej efektywnego łańcucha dostaw. 

Podsumowanie

Rozwój systemów WMS od zawsze związany był z oczekiwaniami klientów oraz wyzwaniami i trendami obecnymi na rynku logistycznym. Przez dziesiątki lat systemy zarządzania magazynem ewoluowały, stając się sercem sprawnie funkcjonujących centrów logistycznych i w naszej ocenie rola ta nie zmieni się w przyszłości. Rosnące zapotrzebowanie na automatyzację procesów w pełni wpisuje się w kierunek rozwoju systemów WMS, które w coraz większym zakresie współpracują z wdrażanymi w magazynach systemami zautomatyzowanymi i zrobotyzowanymi. Potencjał oprogramowania WMS jest niemal nieograniczony i tylko od potrzeb naszych klientów zależy to, w jakim stopniu będą w stanie go w najbliższym czasie wykorzystać.

Opracowanie: Hardis

Zobacz również


Przeczytaj