Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się

Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się
Strona Główna/Artykuły/Postaw na stabilny rozwój

STORAGE

Postaw na stabilny rozwój

Przemysł spożywczy stanowi szczególne wyzwanie dla dostawców logistycznych ze względu na wysokie wymagania dotyczące elastyczności i szybkości reakcji. Körber pokazuje, jak w sposób zrównoważony zredukować złożony łańcuch dostaw typowy dla tej branży.


Data publikacji: 08.08.2023

Data aktualizacji: 08.08.2023

Podziel się:

Körber wiodący na świecie dostawca oprogramowania do obsługi łańcucha dostaw i technologii automatyzacji, oddał polskiemu producentowi słodyczy i napojów Colian w pełni zautomatyzowany magazyn wysokiego składowania. Produkty firmy Colian są niezbędne każdemu, kto ma ochotę na słodycze. Jako jedna z największych producentów słodkości w kraju, firma ta wytwarza produkty spożywcze, cukiernicze i napoje w różnych lokalizacjach w całej Polsce. Marki takie jak Goplana, Grześki, Jeżyki, Solidarność, Jutrzenka, Familijne czy Oranżada Hellena goszczą na wielu stołach.

Składowanie na granicach możliwości

Ta historia sukcesu to nie tylko przedsiębiorczość, ale także szczególny talent do poszukiwania rozwiązań – np. wtedy, gdy wielkość produkcji groziła przekroczeniem możliwości magazynowych. W Opatówku stało się to problemem ze względu na ogromny wzrost wytwarzanych wolumenów. W tym małym mieście znajduje się między innymi rozlewnia napojów marki Hellena, które od czasu ponownego wprowadzenia na rynek przez firmę Colian około 15 lat temu przeżywają prawdziwy rozkwit. W przeszłości butelki były tymczasowo przechowywane na paletach w kilku magazynach tradycyjnych. W okresach wzmożonej produkcji, kiedy popyt był najwyższy, realizacja procesów logistycznych zbliżała się do granic możliwości. – To dość częsta pułapka sukcesu – mówi Markus Bunde, starszy inżynier ds. aplikacji w Körber Supply Chain Automation. – Przemysł spożywczy w ogóle musi być niezwykle zwinny, aby proaktywnie reagować na zmiany popytu wynikające chociażby z pór roku i okresowych promocji.

Jako jeden z najbardziej wyróżniających się integratorów systemów i dostawców systemów przepływu materiałów dla łańcucha dostaw żywności i napojów, firma Körber dostarczyła w pełni zautomatyzowany magazyn wysokiego składowania (HBW) będący fundamentem dla wdrożonych rozwiązań automatycznych, które znacznie zoptymalizowały magazynowanie, drogi komunikacyjne i procesy, jednocześnie oferując dodatkową przestrzeń na dalszy rozwój.

 

Zrównoważony magazyn centralny

Era zdecentralizowanych magazynów dobiegła końca. Każdy, kto dziś zbliża się do obiektu magazynowego, zobaczy coś zupełnie innego – obiekt o sporych gabarytach górujący nad okolicą. Przy 43 m wysokości (same regały mają około 42 m) i 100 m szerokości budynek ma pojemność 27 168 palet. W przyszłości możliwa jest rozbudowa magazynu automatycznego do około siedmiu alejek z dostępem do nowych regałów i możliwością zwiększenia pojemności do ponad 50 000 miejsc paletowych.

Palety z napojami transportowane są wózkami RGV łącznikiem między obszarem produkcji i magazynu, następnie docierają na drugie piętro budynku kompletacji, skąd dwumasztowe układnice, każda z dwoma z podwójnymi widłami, umieszczają je na miejscach regałowych w magazynie. Przywołane rozwiązanie oferuje wysoką wydajność i doskonałą stabilność – jest idealne do transportu ciężkich ładunków na duże odległości i wysokości.

Palety do wysyłki przenoszone są z magazynu regałowego (magazyn wysoki) na piętro budynku kompletacji, skąd dwoma windami transportowane są na parter, w którym znajduje się strefa wydań wyrobów. Strefa czołowa magazynu jest stosunkowo duża jak na aktualnie zainstalowaną technologię, ale firma Körber dążyła do maksymalnego wykorzystania powierzonej przestrzeni. Dlatego też stworzono obszary rezerwowe i przestrzeń dla wdrożenia w przyszłości innych technologii automatyzacji oraz systemów robotów, które można wykorzystać do stopniowego zwiększania stopnia automatyzacji w zależności od aktualnych potrzeb.

Odpowiedź na okresowe wzrosty sprzedaży

Wyzwania związane z opisanym projektem obejmowały nie tylko samą skalę działania, możliwość późniejszej rozbudowy i bardzo dynamiczny charakter procesu, ale także zmienność zapotrzebowania rynkowego. Sprzedaż napojów to biznes typowo sezonowy. W gorące lato obroty mogą rosnąć bardzo szybko. Pojemność magazynowa musi zostać zaprojektowana tak, aby była również elastyczna – powinna odpowiadać na potrzeby firmy zarówno w okresie zmniejszonej sprzedaży, jak i podczas szczytów popytu.

O Körber Supply Chain

Körber oferuje szeroką gamę sprawdzonych, kompleksowych rozwiązań w zakresie łańcucha dostaw, które dostosowywane są do potrzeb konkretnej firmy, jej strategii i potencjału rozwojowego. Oferta obejmuje oprogramowanie, automatykę, rozwiązania dla dystrybucji paczek, technologie głosowe, robotykę, a przede wszystkim wiedzę pozwalającą połączyć to wszystko w całość. Dowiedz się więcej na stronie www.koerber-supplychain.com.

Opracowanie: Körber Supply Chain

Zobacz również


Przeczytaj