Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się

Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się
Strona Główna/Artykuły/Unifikacja sieci logistycznych - remedium na permanentną niepewność

INTELIGENT TECHNOLOGIES

Unifikacja sieci logistycznych - remedium na permanentną niepewność

Ostatnie lata były szczególnie trudne dla firm dotkniętych problemem zakłóconych lub zerwanych łańcuchów dostaw. Rozbudowane i rozproszone na wielu rynkach sieci logistyczne stawały się niewydolne i nieefektywne, co przełożyło się na opóźnienia w dostawach towarów, braki stanów magazynowych czy rosnące koszty transportu. Mniej lub bardziej rygorystyczne obostrzenia pandemiczne znacząco utrudniały prowadzenie operacji logistycznych i wpłynęły na to, iż produkcja wielu elementów przeniesiona została na rynki lokalne celem skrócenia łańcucha dostaw. Sytuację w logistyce dodatkowo skomplikowały obecne uwarunkowania geopolityczne, które wpłynęły na obieg towarów w Europie Środkowo-Wschodniej.


Data publikacji: 19.05.2023

Data aktualizacji: 22.06.2023

Podziel się:

unifikacja-sieci-logistycznych-1
unifikacja-sieci-logistycznych-2

Panująca na światowych rynkach niepewność uświadomiła przedsiębiorcom, że wystąpienie trudnych bądź też niemożliwych do przewidzenia czynników zewnętrznych wymusza niezwykle precyzyjny nadzór nad prowadzonymi przez firmy operacjami. Dostęp do informacji w czasie rzeczywistym i sprawna analiza kluczowych wskaźników to w obecnej sytuacji klucz do sprawnego zarządzania procesami w zmieniającym się środowisku biznesowym. Z podobnego założenia wyszli eksperci Reflex, którzy przyjrzeli się zakłóceniom występującym w ostatnim czasie w obrębie łańcuchów dostaw.

Analiza spływających z rynku danych oraz doświadczenie wieloletniej współpracy z międzynarodowymi klientami pozwoliło na zidentyfikowanie poważnego problemu, jakim w wielu przypadkach okazało się wyizolowanie magazynu spośród firmowego ekosystemu. Operatorzy logistyczni od lat wdrażają w centrach dystrybucyjnych wiele nowoczesnych systemów informatycznych, co przekłada się na podniesienie efektywności realizowanych w nich operacji. Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy projektowany pod konkretne potrzeby system pozwala na analizę danych wyłącznie z tego właśnie źródła. Jak więc połączyć ze sobą funkcjonowanie wielu różnych rozwiązań w obrębie złożonego łańcucha dostaw? Naszym zdaniem odpowiedzią na bolączki wielu logistyków jest unifikacja sieci logistycznych.

Unifikacja sieci logistycznych to oczywiście ogólne założenie, którego realizacja zależna jest od narzędzi, jakimi dysponować będą operatorzy. Po zidentyfikowaniu istniejącego problemu we współpracy z klientami Reflex pracownicy działu badań i rozwoju rozpoczęli prace nad nowym rozwiązaniem, które wprowadzone zostało na rynek w marcu 2023 r. Reflex Visibility ma pomóc logistykom w sprawnym zarządzaniu operacjami w obrębie łańcucha dostaw i ułatwić im współpracę z klientami oraz partnerami. Reflex Visibility to rozwiązanie oparte na trzech kluczowych modułach:

  • Unified Inventory,
  • Order Tracking,
  • Control Tower.

Moduł Unified Inventory zbiera dane magazynowe ze wszystkich systemów informatycznych, umożliwiając precyzyjny podgląd zapasów w czasie rzeczywistym. To z kolei pozwala zarówno na szybką identyfikację potencjalnych braków oraz umożliwia przeciwdziałanie zbyt wysokiemu zatowarowaniu, szczególnie niepożądanemu w przypadku produktów z krótką datą ważności.

Moduł Order Tracking to z kolei rozwiązanie monitorujące zamówienia w czasie rzeczywistym – od ich przyjęcia aż do dostarczenia. Funkcja ta pozwala na proaktywne zarządzanie incydentami, agregowanie danych z wielu źródeł (m.in. WMS czy TMS) i sprawdzanie statusu zamówienia na każdym z etapów.

Ostatni z modułów (Control Tower) opracowany został z myślą o kompleksowym zarządzaniu wydajnością operacji i procesów logistycznych. Wszystkie kluczowe wskaźniki efektywności (KPI) zebrane są w jednym miejscu, a przedstawienie ich na szczegółowych grafikach pozwala szybko reagować na ewentualne problemy z płynnością operacji. Co istotne, dane te mogą być udostępniane innym współpracującym z organizacją firmom, dzięki czemu jakość współpracy wewnątrz ekosystemu znacząco się podnosi.

Choć unifikacja sieci logistycznych nie rozwiązuje wszystkich problemów, z którymi mierzą się uczestnicy rynku logistycznego, pomaga ona znacząco podnieść efektywność operacji wewnątrz całego łańcucha dostaw. Dzięki danym spływającym do operatorów logistycznych w czasie rzeczywistym są oni w stanie na bieżąco zarządzać operacjami, monitorować zamówienia i sprawdzać stan zapasów w całej sieci. Możliwość ustawienia alertów przekłada się na doskonalenie procesów logistycznych wewnątrz firmy, a podgląd operacji pozwala operatorom na sprawne reagowanie w przypadku wykrycia jakichkolwiek problemów.

Opracowanie: Reflex Logistics Solutions

Reflex-unifikacja-sieci-logistycznych-3

Zobacz również


Przeczytaj