MANAGEMENT
Zmieniający się Świat logistyki - Jakie są kluczowe elementy kształtujące przyszłość sektora?
Ostatni czas dla sektora logistycznego upłynął pod znakiem zmagań z rzeczywistością rynkową, wysoką inflacją czy rosnącymi kosztami surowców, energii i pracy. Pandemia, napięta sytuacja za naszą wschodnią granicą oraz zakłócone przez to łańcuchy dostaw również odcisnęły swoje piętno na branży. Firmy zostały więc niejako zmuszone do poszukiwania bardziej wydajnych, odpornych na zmiany rozwiązań, które pozwolą im przetrwać trudne czasy, obniżyć koszty i zwiększyć efektywność działania, a dodatkowo będą pomocne w realizacji działań prośrodowiskowych.
Data publikacji: 30.09.2023
Data aktualizacji: 26.10.2023
Podziel się:
System współdzielenia
W kontekście tych wyzwań kluczowym elementem dla stabilności firm okazało się bezpieczeństwo dostaw. Zabezpieczenie stałych źródeł zaopatrzenia oraz możliwość szybkiego reagowania na ewentualne zakłócenia w łańcuchach dostaw jest nie tylko sprawą strategiczną, ale również istotnym elementem, który wpływa na wizerunek firmy i zaufanie klientów. Skutecznym rozwiązaniem na zapewnienie bezpiecznych łańcuchów dostaw jest pooling paletowy oferowany przez CHEP. Model poolingu działa na zasadzie gospodarki o obiegu zamkniętym, gdzie nośniki są wynajmowane w systemie współdzielenia i ponownego wykorzystania. Skala zasobów, jaką dysponuje CHEP, to globalnie blisko 360 milionów nośników obsługiwanych w 750 centrach serwisowych.
– Dzięki współpracy z naszymi partnerami biznesowymi poradziliśmy sobie z wyzwaniem dotyczącym braku surowców do produkcji palet, który w ostatnim roku dotknął wszystkich uczestników rynku. Dysponujemy odpowiednią liczbą nośników oraz zapleczem operacyjnym, by zaspokoić aktualne zapotrzebowanie na palety, nawet w okresie zwiększonego sezonowego popytu – mówi Izabella Maczkowska-Ciborowska, Dyrektor Generalna CHEP Polska i kraje bałtyckie.
Optymalizacja kosztów całkowitych
Dużym wyzwaniem dla firm jest obniżenie i optymalizacja kosztów całkowitych. Innymi słowy, organizacje szukają oszczędności w różnych obszarach. Jednym z nich może być łańcuch dostaw. Pooling palet to kompleksowe rozwiązanie, które optymalizuje nie tylko procesy logistyczne, ale także koszty, pozwalając na oszczędności w całym łańcuchu dostaw. Dzięki poolingowi wyeliminowane zostają m.in. koszty zakupu palet, koszty magazynowania, serwisowania czy odzyskania nośników z rynku. Obniżenie wydatków kapitałowych pozwala firmom uwolnić środki, które mogą być przeznaczone np. na rozwój biznesu.
Innowacyjność i transparentność
Nowe technologie, digitalizacja czy automatyzacja również odgrywają istotną rolę w poprawie bezpieczeństwa dostaw. W tym aspekcie CHEP rozwija projekt cyfrowego monitorowania ruchów paletowych. Palety wyposażone są w specjalnie opracowane cyfrowe urządzenia, dzięki którym możemy dowiedzieć się, gdzie znajduje się nośnik. Daje to możliwość dokładnego mapowania całego łańcucha dostaw, wyznaczania nieefektywnych procesów i wąskich gardeł.
Firmy nastawione są także na uproszczenia i transparentność procesów logistycznych. CHEP umożliwia swoim klientom korzystanie z portalu myCHEP, który optymalizuje i przyspiesza zadania administracyjne związane z zarządzaniem paletami. Jest to portal online dostępny niemal z każdego miejsca na świecie 24 godziny na dobę i siedem dni w tygodniu. Wystarczy tylko kilka kliknięć, by np. zlecić odbiór palet czy pobrać potrzebny raport. Dzięki myCHEP użytkownicy, w tym również dystrybutorzy, mogą ograniczyć formalności związane z obsługą administracyjną, przyspieszyć procesy i na bieżąco mieć pełny wgląd w niezbędne dane i informacje.
Krok w stronę zielonej logistyki
Ogromną wartością korzystania z poolingu paletowego jest również jego pozytywny wpływ na środowisko. Ten z natury zrównoważony model przyczynia się do redukcji emisji CO2, ograniczenia wytwarzania odpadów i mniejszego zużycia drewna w porównaniu z tradycyjnymi, jednorazowymi paletami. Warto przy tym wspomnieć, że CHEP posiada certyfikowaną metodologię (niezależna analiza cyklu życia) mierzenia ww. czynników.
Firmy, które podejmują aktywne działania na rzecz dobrostanu planety, nie tylko budują pozytywny wizerunek, lecz także zyskują lojalność klientów oraz otwierają sobie drogę do osiągnięcia przewagi konkurencyjnej na rynku. To ważne również w świetle wprowadzonych niedawno aktualizacji związanych z niefinansowym raportowaniem ESG, gdzie coraz więcej organizacji jest zobowiązanych do składania raportów zawierających mierzalne parametry wpływu działalności firmy na środowisko.
– Przedsiębiorstwa poszukują coraz efektywniejszych pod względem kosztowym i operacyjnym form dostaw zapewniających stabilność i rozwój swojego biznesu. Do tego dochodzą kwestie środowiskowe, ponieważ nawet najtrudniejsze uwarunkowania nie zwalniają biznesu z odpowiedzialności za sprawy dotyczące klimatu. W CHEP udowadniamy, że troska o środowisko i odpowiedzialność społeczna idą w parze z sukcesem biznesowym, tworząc zrównoważony model rozwoju przedsiębiorstwa – mówi Izabella Maczkowska-Ciborowska.
Izabella Maczkowska-Ciborowska
Dyrektor Generalna CHEP Polska i kraje bałtyckie
CHEP
Zobacz również