SUPPLY CHAIN, STORAGE, INTELIGENT TECHNOLOGIES
Zrównoważona architektura platform logistycznych drogą do zero emisyjności?
Neutralność klimatyczna stała się jednym z priorytetowych celów także dla sektora logistycznego, a znaczącą rolę w jego osiągnięciu odgrywa ograniczenie emisji dwutlenku węgla z działalności magazynowej. Procesy realizowane w obiektach logistycznych wiążą się z wysokim zapotrzebowaniem na energię, a jednocześnie emitują znaczną ilość gazów cieplarnianych, generują odpady oraz przyczyniają się zwiększonego zużycia wody. Choć obiekty magazynowe przeszły istotne zmiany mające na celu ograniczenie ich wpływu na środowisko, droga do satysfakcjonujących rezultatów pozostaje długa. Operatorzy logistyczni, ich klienci oraz podwykonawcy muszą mierzyć się z szeregiem wyzwań natury technologicznej, infrastrukturalnej i prawnej.
Data publikacji: 22.04.2025
Data aktualizacji: 23.04.2025
Podziel się:

Ewolucja przestrzeni magazynowych
– Aktualnym kierunkiem w projektowaniu przestrzeni logistycznych jest tworzenie budynków o wysokiej efektywności energetycznej, które dzięki zastosowaniu odnawialnych źródeł energii ograniczają koszty eksploatacji i jednocześnie spełniają wysokie standardy ekologiczne. W praktyce wykorzystuje się między innymi instalacje fotowoltaiczne oraz systemy odzysku ciepła, które istotnie zmniejszają negatywny wpływ działalności magazynowej na środowisko naturalne. Tego typu obiekty stanowią inwestycję o dużym potencjale na przyszłość, zarówno z perspektywy ekonomicznej, jak i środowiskowej – mówi Mariusz Gajek Dyrektor ds. Technicznych w Europie Centralnej, FM Logistic.
Są perspektywy, jednak istnieją ograniczenia
Niskoemisyjność magazynów jest jednym z największych wyzwań stojących obecnie przed branżą logistyczną. Wielkopowierzchniowe obiekty i realizowane w nich energochłonne procesy wiążą się ze generują znaczne ilości CO2. Aby ograniczyć negatywny wpływ na środowisko, operatorzy poszukują rozwiązań niskoemisyjnych. Jednym z nich są pompy ciepła, które przekształcają energię elektryczną z paneli fotowoltaicznych w energię cieplną, skutecznie ogrzewając wielkopowierzchniowe magazyny. Jednak nadal występuje deficyt związany z magazynowaniem energii, którą można wykorzystać w innym czasie niż kiedy jest produkowana przez instalacje fotowoltaiczne. Mimo że technologia fotowoltaiczna intensywnie się rozwija i ma przed sobą obiecującą przyszłość, jej pełny potencjał nie jest jeszcze wykorzystany, m.in. ze względu na niewystarczające dostosowanie sieci energetycznej w Polsce oraz ograniczenia związane z buforowaniem energii.
– Obecnie wielkość instalacji fotowoltaicznych dobiera się tak, by zapewniały jak najwyższy poziom auto konsumpcji energii. Wynika to przede wszystkim z ograniczeń polskiej infrastruktury energetycznej, która w wielu miejscach nie jest jeszcze przystosowana do przesyłania nadwyżek energii do innych lokalizacji oraz braku możliwości jej efektywnego magazynowania. Stanowi to jednak przestrzeń do rozwoju nowych technologii, które pozwoliłyby na przechowywanie nadmiaru energii w postaci wodoru. Takie rozwiązanie nie tylko zapewniłoby stabilność energetyczną obiektów w przypadku chwilowych niedoborów mocy, ale również odciążyłoby sieć energetyczną. Do wdrożenia tych rozwiązań niezbędne są jednak odpowiednie regulacje prawne oraz wsparcie dla rozwoju nowych technologii – mówi Mariusz Gajek z FM Logistic.
Jesteśmy na dobrej drodze
Zobacz również