Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się

Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się
Strona Główna/Artykuły/Pierwsza komercyjna inwentaryzacja rojem autonomicznych dronów

INTELIGENT TECHNOLOGIES, STORAGE

Pierwsza komercyjna inwentaryzacja rojem autonomicznych dronów

Opracowana przez logistyków ESA logistika i programistów start-upu technologicznego NeuroSpace inwentaryzacja dronami autonomicznymi zadebiutowała jako pierwsza tego typu w Europie komercyjna usługa już w zeszłym roku, otrzymując szereg nagród. Był to jednak dopiero początek wdrożonego w tym roku projektu.


Data publikacji: 24.06.2021

Data aktualizacji: 21.06.2023

Podziel się:

– W miniony weekend w magazynie jednego z naszych klientów dokonaliśmy czegoś niesamowitego! Zinwentaryzowaliśmy towar przy pomocy roju dronów. Jest to prawdopodobnie pierwsza tego typu operacja na świecie – mówił podekscytowany sytuacją Rafał Łuczak, Kierownik ds. IT i Wdrożeń w ESA logistika. Wykorzystanie dronów w monitorowaniu stanów magazynowych zdarza się coraz częściej, to co jest wyjątkowe w rozwiązaniu ESA logistika, to jednoczesne użycie wielu w pełni autonomicznych maszyn, co znacznie skraca czas pracy. – Gdyby inwentaryzację przeprowadzali ludzie, potrzebnych by było kilkanaście osób i 6 zwyżek. Praca zajęłaby co najmniej cały dzień. 4 dronom zeskanowanie i zarejestrowanie ponad 10 000 palet w 40 alejkach zajęło zaledwie 4 godziny – wyjaśnia Norbert Mielczarek, Kierownik Projektu Logistycznego w ESA logistika.

 

Prace nad projektem trwały wiele miesięcy. Zespołowi składającemu się z ekspertów ESA logistika oraz NeuroSpace udało się zaimplikować opracowane w laboratorium rozwiązanie do pracy w realnej przestrzeni. – Produkt inwentaryzacji w pełni autonomicznymi dronami łączy w sobie elementy sztucznej inteligencji, uzyskane dzięki wykorzystaniu samoorganizujących się sieci neuronowych, wraz z wieloaspektową analizą informacji wynikającą z zastosowania zestawu różnorodnych czujników i elementów akwizycji danych – wyjaśnia Bartłomiej Kasiewicz Hardware Project Manager w NeuuroSpace. Umożliwia to wykorzystanie systemu w warunkach i miejscach, w których obecnie stosowane rozwiązania – ze względu na ograniczenia funkcjonalne i techniczne – nie są w stanie prawidłowo lub równie efektywnie realizować powierzanych im zadań – precyzuje Arkadiusz Żurek, R&D Director w NeuroSpace. Co ważne, zarówno platforma dronowa, jak i niezbędny software stworzone zostały przez inżynierów dostawcy specjalnie na potrzeby tego projektu.

Dużym wyzwaniem, któremu sprostać musiał zespół projektowy była nawigacja dronami wewnątrz budynku. Zazwyczaj drony latają na zewnątrz na podstawie sygnału GPS. Lot w magazynie, gdzie sygnał GPS jest często zakłócony, a dodatkowo pojawia się wiele elementów konstrukcyjnych i innych interferencji zakłócających poprawne działanie system to zupełnie inna sprawa. Dodatkowo, gdy urządzeń lata kilka, dochodzi kwestia niewchodzenia sobie w drogę. Rozwiązaniem okazało się zastosowanie odpowiednich markerów, które odpowiedzialne są za wyznaczenie właściwej trasy lotu każdego drona, jego pozycję i wysokość w czasie lotu. – Autonomiczność systemu i jego zdolność do samo orientacji w nieznanej przestrzeni i otoczeniu jest jednym z kluczowych elementów stanowiących o przewadze proponowanego rozwiązania nad dotychczas stosowanymi technikami i technologiami. W obecnej chwili wszystkie inne systemy modelowania oraz monitoringu przestrzeni wymagają, co najmniej na etapie akwizycji danych, bezpośredniego nadzoru i ingerencji operatora – wyjaśnia Arkadiusz Niemiec, Software Project Manager z NeuroSpace.

Mimo, że inwentaryzacja z użyciem roju dronów to przełomowe osiągnięcie, fachowcy z ESA logistika i NeuroSpace pracują równocześnie nad kolejnymi innowacyjnymi rozwiązaniami, które stale wynoszą wspólną ofertę na wyższy poziom.

źródło: www.esa-logistics.cz/pl

Zobacz również


Przeczytaj