Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się

Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się
Strona Główna/Artykuły/Ponad 50% przesyłek jest niezgodnych z nowymi regulacjami PPWR

MANAGEMENT, INTELIGENT TECHNOLOGIES

Ponad 50% przesyłek jest niezgodnych z nowymi regulacjami PPWR

O tym, jaka jest świadomość logistyków w zakresie nowego rozporządzenia Unii Europejskiej  dotyczącego opakowań i o ile zmniejszają się same opakowania i liczba koniecznych wypełniaczy przy zastosowaniu zautomatyzowanych rozwiązań do pakowania on demand, rozmawiamy z Rafałem Wiraszką, Senior Sales Manager Central and Eastern Europe Packsize.


Data publikacji: 20.03.2025

Data aktualizacji: 20.03.2025

Podziel się:

Logistics Manager: 11 lutego br. weszło w życie nowe rozporządzenie Unii Europejskiej dotyczące opakowań i odpadów opakowaniowych, czyli PPWR (Packaging and Packaging Waste Regulation). Do 12 sierpnia 2026 r. firmy mają czas na dostosowanie się do tych wymogów, a kluczowe zmiany będą obowiązywać od 2030 roku. Jak ocenia Pan świadomość nowych regulacji w społeczności logistyków i gotowość do implementacji? Dlaczego w dużej mierze nowe przepisy unijne dotkną właśnie obszarów przez nich zarządzanych?

Rafał Wiraszka: Nasze doświadczenie pokazuje, że świadomość rośnie, ale wciąż pojawiają się pytania związane z regulacjami, a firmy poszukują wsparcia konsultacyjnego, aby pomóc im we wdrażaniu rozwiązań umożliwiających zgodność z przepisami. Na przykład, według naszych doświadczeń z pracy z potencjalnymi klientami, ponad 50% przesyłek jest niezgodnych z nowymi regulacjami, ponieważ zawierają więcej niż 50% powietrza.

LM: Czy obserwuje Pan zwiększone zainteresowanie rozwiązaniami automatyzacji pakowania w kontekście nowych regulacji? Które branże wykazują największą aktywność i gdzie? Z czego to wynika?

RW: Tak, zainteresowanie automatyzacją pakowania rośnie w kontekście nowych regulacji. Oprócz zgodności z przepisami, firmy zaczynają rozumieć, że automatyzacja procesu pakowania może również przynieść korzyści w postaci obniżenia kosztów zarówno materiałów opakowaniowych, jak i frachtu.

LM: Jak rozwiązania Packsize wpisują się w nowe wymogi Komisji Europejskiej dotyczące redukcji pustej przestrzeni w opakowaniach transportowych?

RW: Rozwiązania Packsize spełniają nowe wymagania na kilka sposobów. Po pierwsze, rozwiązania Packsize oferują trójwymiarowe kartony o odpowiednich rozmiarach. Takie dopasowanie rozmiaru gwarantuje, że firmy zmniejszają ilość powietrza w przesyłkach znacznie poniżej wymaganego poziomu 50%. W rzeczywistości klienci Packsize średnio zmniejszają rozmiar pudełek o 40%. Po drugie, regulacje nakładają obowiązek redukcji odpadów opakowaniowych o 5% do 2030 roku, aż do 15% w 2040 roku. Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu rozmiaru kartonów wysyłkowych, klienci Packsize średnio redukują zużycie tektury falistej o 26% oraz zmniejszają wypełniacze pustej przestrzeni o ponad 60%. Te oszczędności znacznie przewyższają wymagania regulacji. Na koniec, regulacje określają wymagania dotyczące opakowań nadających się do recyklingu. Złożona tektura falista Packsize jest materiałem nadającym się do recyklingu i doskonale wpisuje się w te regulacje.

LM: Jakie konkretne oszczędności w zakresie materiałów opakowaniowych mogą osiągnąć firmy dzięki wdrożeniu rozwiązań Packsize? Czy mogłaby Pan podać przykłady z Waszego doświadczenia?

RW: Tak, jak wspomniałem, przeciętny klient Packsize zmniejszy rozmiary pudełek o 40%, zużycie tektury falistej o 26%, a zużycie wypełniaczy pustej przestrzeni o ponad 60%, w wielu przypadkach całkowicie eliminując potrzebę stosowania wypełniaczy. Dane te zostały zebrane we współpracy z naszymi klientami na całym świecie, do których należą takie marki jak Ikea, Walmart, Atomic, Ceva Logistics, FM Logistics, DHL, DB Schenker, Boston Scientific, Staples i wielu innych.

LM: Czy w odpowiedzi na nowe regulacje Packsize planuje wprowadzenie dodatkowych modyfikacji w swoim portfolio produktowym?

RW: Wartością Packsize są „innowacje z pasją” i nieustanne dążenie do bycia liderem we wprowadzaniu nowych, innowacyjnych technologii. Chociaż codziennie współpracujemy z naszymi klientami, aby dostarczać nowe rozwiązania spełniające ich potrzeby, nie planujemy wprowadzać modyfikacji specjalnie w odpowiedzi na regulacje, ponieważ nasze rozwiązania są już zaprojektowane tak, aby wspierać wymagania określone w regulacjach. Mimo to nasza niedawno wprowadzona platforma oprogramowania PackNet Cloud umożliwia naszym klientom monitorowanie szczegółowych informacji dotyczących ich opakowań, aby wspierać wymagania raportowania związane ze szczegółami opakowań.

LM: Jak planują Państwo wspierać klientów w regionie CEE w procesie dostosowania się do nowych regulacji unijnych?

RW: Wartością Packsize jest zespół ekspertów działających w całej Europie, w tym w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. W pracy z naszymi klientami stosujemy konsultacyjne podejście, aby pomóc im osiągnąć cele związane z opakowaniami. Te konsultacje obejmują rozmowy na temat optymalizacji procesów, redukcji kosztów, doświadczenia klienta, zrównoważonego rozwoju, integracji i zgodności z przepisami.

LM: W rozporządzeniu mowa jest o konieczności stosowania określonego procentu materiałów z recyklingu – jak Packsize odpowiada na ten wymóg w kontekście swoich materiałów eksploatacyjnych?

RW: Packsize współpracuje z wiodącymi partnerami w całej Europie, aby zapewnić dostarczanie materiałów eksploatacyjnych najwyższej jakości, które spełniają niezbędne wymagania naszych klientów. W miarę jak potrzeby naszych klientów się zmieniają, nasza oferta nadal ewoluuje, aby sprostać tym potrzebom.

LM: Przed nami LogiMAT 2025 – doskonała okazja do zapoznania się zarówno z portfolio produktów Packsize, jak i okazja do rozmowy o nowych regulacjach. Co zdominuje Wasze stoisko?

RW: Jesteśmy bardzo podekscytowani targami LogiMAT, ponieważ jest to dla nas kluczowe wydarzenie w tym roku. Stoisko Packsize numer 6F61 będzie wyróżnione premierą naszego nowego rozwiązania X6, które jest najszybszym zautomatyzowanym rozwiązaniem do pakowania na rynku, produkującym do 1500 pudełek na godzinę. Dodatkowo X6 może produkować zarówno pudełka FEFCO 415, jak i tacki FEFCO 453, co umożliwia integrację z wiodącymi rozwiązaniami automatyzacji magazynowej. Ponadto X6 produkuje bardzo małe, płaskie pudełka, które mogą przechodzić przez otwór na listy, oferując nowe, zrównoważone rozwiązanie dla firm korzystających z kopert.

Oprócz wprowadzenia X6, treści dotyczące zgodności z PPWR będą również na pierwszym planie, ponieważ chcemy być zasobem wiedzy dla firm, które dążą do zgodności z nowymi regulacjami.

Dziękujemy za rozmowę.

Magda Libiszewska

Redaktorka naczelna Logistics Manager
Logistics Manager

Redaktorka naczelna dwumiesięcznika Logistics Manager, od lat związana z branżą mediową i B2B. Od ponad 16 lat na stanowiskach redaktorki prowadzącej i naczelnej specjalizuje się w tworzeniu treści o trendach i innowacjach w dziedzinie logistyki, łańcucha dostaw i nowoczesnych technologii wspierających zarządzanie procesami w przedsiębiorstwach. Koordynuje współpracę z ekspertami branżowymi i organizacjami oraz odpowiada za najwyższy poziom merytoryczny organizowanych wydarzeń – warsztatów, konferencji, kongresów oraz innych formatów spotkań offline i online. Wspiera wymianę wiedzy między praktykami logistyki a dostawcami innowacyjnych rozwiązań. Najbardziej ceni kreatywność i pasję, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

Rafał Wiraszka

Senior Sales Manager Central & Eastern Europe
Packsize Polska

Menadżer Executive MBA z doświadczeniem w opracowywaniu strategii sprzedaży, rozwoju biznesu oraz zarządzaniu sprzedażą w przemyśle maszyn pakujących i przemyśle opakowań tekturowych, a także w przemyśle budowlanym (oświetlenie; maszyny do wind/eskalatorów). Zdolny do zarządzania zespołem sprzedaży. Specjalności: strategia sprzedaży i zarządzanie zespołem sprzedaży, zarządzanie kluczowymi klientami międzynarodowymi, zarządzanie kontami strategicznymi, zarządzanie marketingiem strategicznym, rozwój produktów i biznesu.

Zobacz również


Przeczytaj