Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się

Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się
Strona Główna/Artykuły/Rozwiązania potrzebne tu i teraz. O rozwoju oprogramowania IT dla logistyki

INTELIGENT TECHNOLOGIES

Rozwiązania potrzebne tu i teraz. O rozwoju oprogramowania IT dla logistyki

O wyborze systemu IT dla logistyki, popularności rozwiązań chmurowych na polskim rynku, a także przyszłości specjalistycznego oprogramowania z Tomaszem Tubielewiczem, właścicielem
IBSC.pl oraz Jan-Cornellem van Ekrisem, Managing Directorem Business Development Boltrics, rozmawia Dominik Jańczak – redaktor naczelny magazynu „Logistics Manager”.


Data publikacji: 02.08.2024

Data aktualizacji: 02.08.2024

Podziel się:

Dominik Jańczak: W jaki sposób osoby decyzyjne w organizacji powinny podejść do procesu wybierania kompleksowego systemu IT? Jakie pytania należy sobie zadać w tym kontekście?

Jan-Cornell van Ekris: Największym wyzwaniem IT jest obecnie zapewnienie wsparcia operacjom logistycznym w przyszłości. Nie tylko pod względem funkcjonalnym, ale także technicznym. Wybierając nowy system IT, decydenci powinni zadać sobie przede wszystkim pytanie, w jaki sposób będzie on wspierał ich działalność za 5 lat oraz co stanie się za kolejne 10 lat? W dalszej kolejności warto zastanowić się nad tym, czy system stanie się już przestarzały i trzeba będzie go wymienić, a może wręcz przeciwnie – pozostanie aktualny? Jak bardzo będzie on wtedy elastyczny, biorąc pod uwagę szybko zmieniającą się branżę logistyczną? Czy oprogramowanie nadal będzie pomagało odnosić sukcesy niezależnie od niedoborów siły roboczej, wahań cen, globalnych zakłóceń i innych wyzwań, o których teraz nawet nie wiemy?

Tomasz Tubielewicz: Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie procesy stają się szybsze i krótsze – tak samo zaczynamy podchodzić do systemów IT. Nie chcemy czekać miesiącami czy latami, aż „coś” zacznie działać. Potrzebujemy rozwiązań tu i teraz. IT zmienia się jak nigdy dotąd – to już stare stwierdzenie, ale pozostaje ono cały czas aktualne. Dzisiaj dobry system to taki, który rozwija się szybciej niż firma, ponieważ daje to gwarancję nadążania za zmieniającymi się trendami.

DJ: IBSC we współpracy z Boltrics dostarcza potężne rozwiązania IT integrujące różne obszary funkcjonowania firmy. Jak wygląda wdrożenie tak rozbudowanych systemów i czy można to robić na żywym organizmie – bez hamowania procesów dziejących się w organizacji?

TT: Przede wszystkim zależy nam na tym, aby organizacja mogła używać systemu jak najszybciej. Nasi klienci korzystają z jednego kodu źródłowego, ponieważ zapewniamy taki sam standard branżowy dla wszystkich. Takie rozwiązanie gwarantuje mniej błędów, dzięki czemu proces wdrożenia przebiega sprawniej.

JCvE: Zarówno w IBSC, jak i w Boltrics, realizujemy projekty w stałym czasie i w stałej cenie. Oznacza to, że zaledwie trzy miesiące po rozpoczęciu wdrożenia możesz zacząć korzystać z nowego oprogramowania – niezależnie od tego, czy jest to całkowicie nowy system WMS, TMS czy FMS. Nasze rozwiązanie 3PDynamics opiera się na doświadczeniu zebranym podczas ponad 350 udanych wdrożeń. Wszystkie funkcjonalności zainicjowane przez innych użytkowników systemu są standardowo dostępne i gotowe do użycia podczas nowych implementacji. W ten sposób możemy szybko dostosować się i osiągnąć wyznaczony cel – pomyślne uruchomienie systemu bez zakłócania procesów zachodzących w organizacji.

DJ: Fizyczna instalacja systemu na serwerze firmy czy dostęp chmurowy? Cloud computing czy on-premise? Który wybór jest bardziej popularny na polskim rynku i od czego zwykle zależy decyzja?

TT: Fizyczne instalacje powoli odchodzą do lamusa. Mimo faktu, że w dalszym ciągu klienci decydują się na instalacje on-premise, chmura zyskuje na popularności i to szybko. Podstawową jej zaletą jest dostępność i szybkość wdrażania nowych technologii. Jednocześnie systemy on-premise wymagają coraz więcej uwagi administratorów. Na naszym przykładzie widać, że dużo bardziej popularna w Polsce jest chmura, zresztą podobne trendy obserwujemy też na świecie.

JCvE: Patrząc w przyszłość, rozwiązanie oparte na chmurze jest jedyną drogą naprzód. Z chmury korzysta Microsoft, tak samo my i IBSC. Dlaczego? Z prostego powodu – oprogramowanie lokalne zwiększa poziom zagrożenia w kontekście cyberbezpieczeństwa, koszty hostingu na lokalnych serwerach sięgają zenitu, a chmura przoduje dodatkowo w kontekście elastyczności. Wracając więc do początkowego pytania, jako eksperci w tej dziedzinie widzimy, że jedynym możliwym rozwiązaniem jest oprogramowanie oparte na chmurze.

DJ: W obliczu coraz szybciej rozwijających się technologii cyfrowych rośnie również pula zagrożeń. Jak jako integratorzy podchodzicie do kwestii cyberbezpieczeństwa? Na co powinny aktualnie najbardziej uważać firmy z branż produkcyjnej, logistycznej i transportowej?

TT: Jesteśmy dostawcą oprogramowania, zatem zarówno bezpieczeństwo naszych systemów IT, jak i systemów naszych klientów ma wysoki priorytet. Działamy na platformie Microsoft Dynamics w połączeniu z Microsoft Azure, a Microsoft stale monitoruje swoje systemy pod kątem prób włamań. Dodatkowo tylko ograniczona liczba osób ma bezpośredni dostęp do systemów serwerowych lub systemów plikowych, co utrudnia tak popularne ostatnio szyfrowanie danych i wymuszanie okupu. Warto wrócić też do poprzedniego pytania, a mianowicie kwestii popularności chmury. Dzięki chmurze przechodzimy na kolejny poziom bezpieczeństwa. Autoryzacja dwuetapowa jest u nas standardem. W dzisiejszych czasach nie da się jednoznacznie określić, skąd nastąpi atak, dlatego firmy powinny zwracać uwagę na podejście dostawcy rozwiązań IT do bezpieczeństwa. Należy zwrócić uwagę na to, jak często są oferowane uaktualnienia, nie tylko systemu operacyjnego, ale także systemu WMS czy TMS. One także są podatne na ataki. Druga sprawa to pytanie, czy dostawca systemu audytuje się pod kątem aktualnych certyfikatów? Obecnie w IT istnieje kilka standardów, np. CIS Benchmarks, ISO 27001, SOC1 (SSAE16 i SSAE18) czy CSA STAR Certification.

DJ: Jak sądzicie, w jakim kierunku będą rozwijały się systemy IT dedykowane dla logistyki? Czy w obliczu gwałtownego wzrostu mocy obliczeniowych oraz coraz bardziej rozbudowanych algorytmów możemy nakreślić tutaj jakieś trendy?

JCvE: W przyszłości systemy IT będą wykorzystywane do jeszcze bardziej efektywnego usprawniania przepływów pracy i będą w stanie reagować na prawdopodobne zdarzenia w oparciu o sztuczną inteligencję. Co więcej, systemy informatyczne będą ze sobą ściślej współpracować, integrując oprogramowanie ze sprzętem, czujnikami i aplikacjami innych firm, aby uzyskać więcej danych, a także jeszcze bardziej zoptymalizować procesy logistyczne.

TT: Sztuczna inteligencja jest dzisiaj odmieniana przez wszystkie przypadki i stanowi trend, który się utrzyma. My coraz częściej w systemach TMS czy WMS wykorzystujemy Microsoft Copilot. Pomaga on użytkownikom w ich codziennych obowiązkach, np. jest w stanie stworzyć prosty raport, zestawienie czy napisać notatkę. W najbliższych latach będzie przejmował coraz więcej zadań, np. pomoże znaleźć przewoźnika czy wybrać najlepszą otrzymaną ofertę.

Więcej o rozwiązaniach Boltrics i IBSC dowiesz się klikając w logo:

 

 

Zobacz również


Przeczytaj