Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się

Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się
Strona Główna/Artykuły/Zrównoważone opakowania plastikowe Utz dla transportu i logistyki – przykłady zastosowania w praktyce

MAGAZYN

Zrównoważone opakowania plastikowe Utz dla transportu i logistyki – przykłady zastosowania w praktyce

Zrównoważony rozwój i obieg zamknięty produktów w Georg Utz jest filozofią działania – w naszych produktach przekazujemy ją dalej.

Grupa Utz zawsze miała silną świadomość ekologiczną. Pierwsze wzmianki o zaangażowaniu w ochronę środowiska pojawiły się już w katalogu produktowym z 1999 roku! Jednakże bycie prawdziwie ekologicznym oznacza bycie neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla, wykorzystanie używanej w produkcji i transporcie energii w sposób inteligentny, oraz przekazywanie tych doświadczeń dalej. Każda branża ma swoją specyfikę, rozumiemy to i staramy się szukać rozwiązań najbardziej dopasowanych do potrzeb procesu Klienta, które wielokrotnie będą wykorzystywane w cyklu. Jeszcze w tym roku planujemy w Polsce rozpocząć autorski program grupy Utz opracowany wraz z fundacją „my climate” z myślą o świadomym podejmowaniu decyzji proekologicznych zarówno w prywatnym życiu jak i w biznesie. Szczegóły dostępne na stronie utzgroup.com.

Logistyka zwrotna to stosunkowo nowe określenie opisujące wybraną część logistyki – logistykę wewnętrzną definiującą przepływ materiału w łańcuchu logistycznym oraz powrót opakowań transportowych do ponownego wykorzystania w procesie.

Zwykle jest to przepływ materiałów wewnątrz przedsiębiorstwa, który zaczyna się w momencie dostarczenia surowców do magazynu przyjęć, a kończy w momencie odebrania produktów z magazynu wyrobów gotowych. Logistyka zwrotna, uwzgledniająca róznice między składowaniem a magazynowaniem produktu pełni także bardzo ważną rolę w branży e-commerce. Obecnie, gdy więcej dostawców lub producentów stosuje metody dostawy lub produkcji just-in-time  oraz just-in-sequence – sprawny przepływ produktów i materiałów oraz logistyka zwrotna staje się niejednokrotnie sprawą priorytetową w dostawie produktów zamówionych przez Klienta, ponieważ jest on niezbędny dla sprawnego kompletowania zamówień i dostarczania ich w określonym czasie do odbiorcy końcowego. Zasadnicze znaczenie ma tutaj znakowanie pojemników transportowych, inteligentne składowanie i magazynowanie produktu oraz śledzenie procesu na każdym etapie dostawy.

Pojemniki Utz używane w procesie logistyki zwrotnej wykorzystywane są zarówno do składowania produktów jak i ich magazynowania. Warto wskazać różnice między składowaniem a magazynowaniem produktów. Składowanie to część procesu magazynowania – umieszczenie towarów w magazynie, w dostosowanych do jego potrzeb warunkach. Z kolei magazynowanie to cały proces przechowywania asortymentu, począwszy od jego przyjęcia do magazynu, skończywszy na wydaniu go do dalszego transportu. Na tym etapie ważne jest oznakowanie pojemników i ich dostosowanie do procesów automatyzacji.

Podstawą inteligentnego magazynu jest jego infrastruktura, w tym pojemniki używane w procesie wewnętrznej logistyki zwrotnej, które muszą być idealnie zwymiarowane, odporne na uszkodzenia, łatwe do umycia i zapewniające możliwość swobodnego, czytelnego oznakowania. Takie właśnie są pojemniki plastikowe EUROTEC, w które wyposażyliśmy dziesiątki placówek intralogistycznych.

Przykładem takiego zastosowania na rynku polskim jest seria pojemników Utz EUROTEC dla firmy ASMET – jednego z największych polskich producentów śrub oraz dostawcy elementów złącznych do budowy urządzeń dla budownictwa, energetyki, petrochemii, rolnictwa oraz motoryzacji. Nowoczesne, wyposażone w zaawansowaną automatykę centrum logistyczne, zlokalizowane jest w miejscowości Moszna-Parcela, niedaleko Warszawy.  Pojemniki Utz przeznaczone są do magazynowania i transportu wewnętrznego 40 tys. pozycji asortymentowych firmy ASMET oraz 50 tys. produktów dostępnych na zamówienie.mW pełni zautomatyzowany magazyn firmy ASMET bazuje na systemie Shuttle.


Pojemnik EUROTEC do automatycznego magazynu, fot. Georg Utz sp. z o.o.

W  jego centrum  pracują pojemniki plastikowe EUROTEC, które dzięki nowoczesnej konstrukcji doskonale współpracują z automatyką magazynową w procesie zwrotnej logistyki wewnętrznej. Georg Utz dostarczył pojemniki EUROTEC w kolorze szarym, o wymiarach 600×400 mm i wysokości 220 mm, w wersji z podwójnym, pełnym dnem oraz otworami odpływowymi. Kontenery zostały dodatkowo wyposażone w kody kreskowe naniesione metodą  IML, które umożliwią zarządzanie systemem dystrybucji i pełną kontrolę obiegu opakowań.

Innym przykładem zastosowania pojemników plastikowych Georg Utz w procesie logistyki zwrotnej jest ich użycie w inteligentnym projekcie dostaw produktów w ramach obsługi ostatniej mili w aglomeracjach miejskich.

Innowacyjne rozwiązania logistyczne i transportowe umożliwiają przewożenie większej ilości towarów, przy użyciu mniejszej liczby środków transportu, wykonujących mniej operacji transportowych. Bazujące na takich założeniach modele transportu rozwija i wdraża zespół EV Fleet we współpracy z partnerami, w tym Georg Utz, który jest dostawcą pojemników transportowych EUROTEC z oznaczeniem w technologii RFID. Rozwiązania te są przykładem  współdziałania poszczególnych rodzajów towarowego transportu miejskiego oraz zaawansowanych rozwiązań logistycznych, które pozwalają na skuteczne planowanie i realizację łańcuchów dostaw oraz zarządzanie nimi. Szczególnie ważne jest to w obszarach dużych miast i aglomeracji miejskich. Zadanie takie spełnia inteligentny pojazd,  SmartVan IoT, który dzięki wykorzystaniu najbardziej zaawansowanych procesów transportowych i logistycznych oraz inteligentnych łańcuchów dostaw stał się przykładem samochodu inteligentnego, dysponującego – niczym smartfon – własnym systemem operacyjnym, pozwalającym na pełną integrację z systemami klientów takimi jak np. systemy zarządzania flotą czy systemy logistyczne partnerów. Efektem działania całego systemu będzie pełna widoczność realizowanych dostaw oraz dostęp do informacji w czasie rzeczywistym. Oznaczać to będzie dynamicznie aktualizowane instrukcje dotyczące wszystkich planowanych dostaw towarów, warunków ich przeprowadzenia oraz realizacji zwrotów i reklamacji.

MATRIX-3D RFID Identification to autorski projekt spółki EVFleet, który pozwala na monitorowanie macierzy transportowanych produktów i zapewnianie im optymalnych warunków transportowych. Jako pilotażowy projekt testowany był przez kilka miesięcy w ramach dostaw e-commerce realizowanych przez sieć Carrefour. Pozwala na pełną optymalizację przestrzeni ładunkowej, identyfikację zleceń oraz skrócenie czasu dostawy. Dzięki współpracy z firmą Georg Utz udało się dobrać specjalne pojemniki transportowe EUROTEC, które można identyfikować dzięki technologii RFID.

 

Pojemnik EUROTEC z oznakowaniem RFID do automatycznego pojazdu SmartVan IoT, fot. EVFleet

W inteligentnych systemach logistyki zwrotnej – kluczowe znaczenie ma integracja kanału sprzedażowego z informacją o stanach magazynowych. Jeżeli platforma sprzedażowa chce zapewnić klientom wysoki poziom obsługi, w tym możliwość anulowania zamówień już przekazanych do realizacji przez magazyn, to dynamiczna integracja systemów informatycznych staje się koniecznością.

Zrównoważony rozwój, optymalne wykorzystanie zasobów i obieg zamknięty produktów w Georg Utz jest filozofią działania – dlatego udział w projekcie SmartVan IoT, prowadzonym przez spółkę technologiczną EV Fleet jest dla spółki ciekawym przykładem zastosowania produktów Utz w innowacyjnych rozwiązaniach transportowych.

źródło: www.utzgroup.pl


16.06.2021

Podziel się:

Zobacz również


Przeczytaj