Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się

Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się
Strona Główna/Artykuły/Jak blockchain zmieni branżę logistyczną?

INTELIGENT TECHNOLOGIES

Jak blockchain zmieni branżę logistyczną?

Zarządzanie współczesnymi łańcuchami dostaw – wszystkimi ogniwami produkcji i dystrybucji towarów – jest niezwykle złożone. W zależności od typu produktu logistyka może obejmować setki etapów, mnóstwo lokalizacji geograficznych (również międzynarodowych), ogrom faktur i płatności, a także angażować kilkanaście osób i podmiotów oraz rozciągać się na wiele miesięcy. Ze względu na złożoność i brak przejrzystości naszych obecnych łańcuchów dostaw istnieje zainteresowanie tym, jak blockchain może przekształcić całą branżę logistyczną.


Data publikacji: 08.08.2023

Data aktualizacji: 09.08.2023

Podziel się:

blockchain-w-logistyce

Na samym początku przyjrzyjmy się temu, co aktualnie nie działa odpowiednio oraz rozważmy kilka przykładów tego, jak blockchain już w tym momencie wpływa na łańcuchy dostaw i w jaki sposób jego unikalne cechy mogą pomóc nam jeszcze bardziej.

Co nie działa w łańcuchu dostaw?

Obecne rozwiązania stosowane w łańcuchach dostaw rodzą kilka problemów. Ponad sto lat temu wszystko było to stosunkowo prostsze, ponieważ handel odbywał się lokalnie, z czasem dopiero stał się niezwykle złożony. Stopniowo wprowadzano kolejne innowacje, takie jak m.in. rozpoczęcie przewożenia towarów ciężarówkami zamiast koleją czy pojawienie się w latach 80. XX wieku komputerów osobistych, które doprowadziły do radykalnych zmian w zarządzaniu. W związku z tym, że produkcja została zglobalizowana, a duża jej część odbywa się w Chinach, nasze łańcuchy dostaw są obecnie obciążone własną złożonością.

Klientom i kupującym niezwykle trudno jest tak naprawdę odpowiednio ocenić wartość produktów, ponieważ nasz obecny system logistyczny cechuje znaczny brak przejrzystości. Z tego samego powodu problematyczne staje się zbadanie łańcucha dostaw w momencie, kiedy pojawiają się problemy. Działania tego typu często pozostają nieefektywne, ponieważ musimy działać na wielu informacjach z różnych źródeł.

Jak blockchain może pomóc z łańcuchami dostaw?

Chociaż blockchain jest najczęściej kojarzony z kryptowalutą Bitcoin, w rzeczywistości omawiana technologia – którą określam często jako rozproszoną cyfrową księgą rachunkową – ma wiele zastosowań i może być wykorzystywana przy dokonywaniu wszelkich wymian, zawieraniu porozumień czy umów, śledzeniu przepływu danych i oczywiście podczas płatnościach. Każda transakcja jest zapisywana na odpowiednim bloku i w wielu kopiach, które są rozproszone na kilka węzłów (komputerów). Tego typu rozwiązania gwarantują wysoką przejrzystość. Blockchain jest również bardzo bezpieczny, ponieważ każdy blok łączy się z poprzednim i następnym. Technologia ta nie jest scentralizowana, przez co uchodzi za niezwykle wydajną oraz skalowalną. Blockchain może zwiększyć przejrzystość łańcuchów dostaw oraz pozytywnie wpłynąć na wszystkie ich ogniwa – od magazynowania, przez dostawy, po płatności.

Blockchain zapewnia niezbędne uwarunkowania, aby budować niezawodność i integralność w łańcuchu dostaw, m.in. eliminuje wszelkie spory dotyczące transakcji. Dlaczego? Ponieważ wszystkie podmioty współpracujące w danym procesie mają tę samą wersję księgi rachunkowej. Każdy może zobaczyć łańcuch własności aktywów na blockchainie, a zapisów na nim nie można wymazać, co jest ważne, aby zachować przejrzysty proces logistyczny.


W związku z tym, że produkcja została zglobalizowana, a duża jej część odbywa się w Chinach, nasze łańcuchy dostaw są obecnie obciążone własną złożonością.


Przykłady wykorzystania technologii blockchain

W związku z tym, że blockchain pozwala na transfer środków w dowolne miejsce na świecie bez korzystania z tradycyjnego banku technologia ta staje się bardzo wygodna dla łańcucha dostaw, który jest zglobalizowany. Dokładnie w ten sposób australijski producent pojazdów Tomcar płaci swoim dostawcom – korzystając z bitcoinu.

W przemyśle spożywczym konieczne jest posiadanie solidnej dokumentacji umożliwiającej prześledzenie drogi każdego produktu, począwszy od jego źródła. Walmart używa więc blockchain do śledzenia swojej wieprzowiny, którą pozyskuje z Chin. Pochodzenie każdego kawałka mięsa zostaje zarejestrowane. Odnotowuje się miejsce, w którym mięso zostało przetworzone, gdzie było przechowywane, a także podaje się zalecaną datę sprzedaży. Unilever, Nestle, Tyson i Dole również wykorzystują omawianą technologię do podobnych celów.

BHP Billiton, największa na świecie firma górnicza, ogłosiła, że wraz ze swoimi dostawcami zacznie wykorzystywać blockchain do lepszego śledzenia i rejestrowania danych w całym procesie wydobywczym i dystrybucyjnym. Nie tylko zwiększy to efektywność wewnętrzną, ale pozwoli firmie na skuteczniejszą komunikację z partnerami.

Gigant diamentowy De Beers wykorzystuje technologię blockchain do śledzenia kamieni od momentu ich wydobycia aż do ich sprzedaży konsumentom. Dzięki temu firma unika wykorzystywania tak zwanych krwawych diamentów pochodzących z obszarów kontrolowanych przez rebeliantów często wspierających organizacje terrorystyczne, a także może zapewnić konsumentów, że kupują wartościowy produkt.

Istnieje kilka startupów związanych z logistyką, takich jak Cloud Logistics, które dostrzegły szansę na dostarczenie rozwiązań w zakresie łańcucha dostaw z wykorzystaniem blockchain w celu poprawy wydajności i zmniejszenia kosztów. Z pewnością dołączą do nich kolejne firmy, ponieważ zdają sobie one sprawę z potencjału i zapotrzebowania na rozwiązania oparte na łańcuchach bloków, które mogą przekształcić i udoskonalić usługi związane z dystrybucją towarów.

Bernard Marr
https://bernardmarr.com/

Zobacz również


Przeczytaj