Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się

Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się
Strona Główna/Artykuły/Postaw na elastycznego partnera w biznesie

SUPPLY CHAIN

Postaw na elastycznego partnera w biznesie

Publikowane rokrocznie raporty nie pozostawiają złudzeń w kategorii „powierzchnia magazynowa” w Europie Centralnej liderem jest Polska. Na koniec 2021 r. w naszym kraju było blisko 25 mln m2 magazynów, a kolejne hale wciąż są budowane. Jaki klucz wybrać, aby wśród tak wielu deweloperów i operatorów logistycznych postawić na tych właściwych? Klienci ESA logistika zgodnie odpowiadają, że najważniejsza jest transparentna współpraca, proaktywność w zakresie proponowanych rozwiązań i ich elastyczność.


Data publikacji: 25.06.2023

Data aktualizacji: 25.06.2023

Podziel się:

Magazyn-ESA-logistika-w-Paczkowie

W obliczu recesji możliwość szybkiego dostosowania się do zmiennych warunków w otoczeniu gospodarczym staje się nie tylko kluczową przewagą konkurencyjną, ale często stanowi warunek niezbędny do przetrwania organizacji. Dobrym przykładem może być tutaj stworzona ostatnio, w oparciu o potrzeby klienta, usługa relokacji linii produkcyjnych. W związku z niską dostępnością przestrzeni magazynowej wyposażonej w specjalistyczny sprzęt do przemieszczania niestandardowych ładunków jeden z klientów ESA logistika stanął przed widmem zatrzymania prac przy rozbudowie fabryki i ponoszenia ogromnych kosztów przestoju. Korzystając z doświadczenia w zakresie Project Cargo, zespół ekspertów ESA logistkia opracował unikalne rozwiązanie. Opierający się na dźwigach, mobilnych systemach podnośnikowych i transportowych system pozwala przemieszczać oraz przechowywać ciężkie maszyny o niestandardowych wymiarach w każdym standardowym magazynie bez konieczności inwestowania w montaż suwnic. Możliwość wyboru magazynu w pobliżu budowy pozwoliła też usprawnić dostawy do fabryki i zoptymalizować koszty.

 

Bioroznorodnosc-na-terenie-magazynu-w-Paczkowie

Bioroznorodnosc-na-terenie-magazynu-w-Paczkowie

Z kolei uruchomienie w Paczkowie pod Poznaniem magazynu o powierzchni 50 tys. m2 dla firmy Bridgestone od momentu wyboru dewelopera do rozładowania pierwszej ciężarówki zabrało  zespołowi projektowemu zaledwie siedem miesięcy. – Od początku wszyscy wiedzieliśmy, że naszym wspólnym celem nie jest jedynie stworzenie miejsca do przechowywania opon, ale opracowanie rozwiązań, które zoptymalizują operacje i staną się zbiorem dobrych praktyk. Mamy w ESA logistika zespół ekspertów, których głowy otwarte są na innowacje. Właśnie ta otwartość w połączeniu z doświadczeniem i naszym know-how, pozwala budować narzędzia do skutecznej optymalizacji – mówi dyrektor zarządzający ESA logistika w Polsce Łukasz Dziewanowski.

W Paczkowie stawiamy na skrojone na miarę potrzeb aplikacje oraz stopniową automatyzację i robotyzację wybranych procesów. Aby osiągnąć najlepsze efekty, przedstawiciele ESA logistika pracują z dostawcami technologii w ramach zainicjowanego przez siebie Hubu Innowacji. Efektem pierwszego etapu prac będzie zautomatyzowanie kluczowego pod względem czasochłonności procesu rozładunku i załadunku oraz wykorzystanie robotów AMR, a w kolejnych krokach zoptymalizowane zostaną pozostałe aspekty funkcjonowania magazynu.


W obliczu recesji możliwość szybkiego dostosowania się do zmiennych warunków w otoczeniu gospodarczym staje się nie tylko kluczową przewagą konkurencyjną, ale często stanowi warunek niezbędny do przetrwania organizacji.


Tym, co ułatwia współpracę nawet przy tak dużych projektach, jak magazyn w Paczkowie, jest podobne spojrzenie w przyszłość. Zarówno ESA logistika, jak i Bridgestone przyjęły na siebie odpowiedzialność, czyli dążenie do zrównoważonego rozwoju. Zobowiązanie, które u lidera branży oponiarskiej znajduje odzwierciedlenie w programie E8 Commitment, a w grupie Hitachi Transport System, do której należy ESA logistika, w idei LOGISTEED, sprowadza się do tego, aby wzrost jakości życia, wydajności firmy czy rozwój biznesu szły w parze z dbałością o środowisko naturalne oraz społeczeństwo. Realizacja celów zrównoważonego rozwoju na poziomie operacyjnym rozpoczęła się wraz z wyborem dewelopera. Budynek Panattoni otrzymał certyfikat BREEAM na poziomie excellent, co oznacza, że jest nie tylko przyjazny środowisku naturalnemu, ale też bardzo komfortowy dla użytkowników. Poza panelami fotowoltaicznymi, oświetleniem LED czy inteligentnym zarządzaniem energią w budynku deweloper zadbał o bioróżnorodne nasadzenia w otoczeniu hali, parking rowerowy czy stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych.

Dążenie do zrównoważonych rozwiązań przejawia się także w wyzwaniach, jakie mentorzy ESA logistika postawili przed studentami biorącymi udział w programie TopYoung100. Zadaniem grupy roboczej było bowiem zbadanie i opracowanie sposobu wypełnienia naczepy tak, aby pomieścić jak największą liczbę opon. Jako główny cel projektu wyznaczono zmniejszenie liczby transportów, a co za tym idzie – emisji spalin. Kolejny zespół młodych adeptów logistyki pod kierunkiem ekspertów ESA podjął natomiast próbę stworzenia modelu i narzędzia do oceny wpływu łańcucha dostaw na środowisko. Aplikacja wypracowana w czasie tych rozważań ma szansę zostać wdrożona nie tylko w ESA logistika, ale w duchu współpracy na rzecz zrównoważonego rozwoju udostępniona na zasadzie open source dla całego rynku.

 

Robot-pracujacy-na-magazynie-w-Paczkowie.

Robot pracujący na magazynie w Paczkowie

Budowanie skutecznych rozwiązań dopasowanych do potrzeb klienta to najważniejsza z umiejętności dobrego operatora logistycznego. Jednocześnie należy stale pamiętać o zachowaniu efektywności kosztowej. Aby osiągnąć optymalne rezultaty, niezbędna jest elastyczność i stała współpraca wszystkich stron. Efekt stanowi wzajemna wartość dodana w zakresie zarządzania wydajnością, technologii czy zrównoważonego rozwoju, która wynosi współpracę między operatorem logistycznym a klientem daleko poza świadczenie usługi przechowywania czy transportu i przyczynia się do rozwoju nie tylko zaangażowanych firm, ale całej branży.

 

Opracowanie: ESA logistika

Zobacz również


Przeczytaj