MANAGEMENT, SUPPLY CHAIN, TRANSPORT AND SPEDITION, LAW AND FINANCE
Przejęcie Schenker przez DSV zatwierdzone przez KE
Komisja Europejska zatwierdziła ogłoszone we wrześniu ubiegłego roku przejęcie od Deutsche Bahn wyłącznej kontroli nad Schenker przez duńskie DSV. Połączone firmy zyskają 6-7% udział w europejskim rynku, co sprawi, że będą największą firmą logistyczną na kontynencie. Wartość przejęcia wynosi 14,3 mld euro.
Data publikacji: 10.04.2025
Data aktualizacji: 10.04.2025
Podziel się:

Komisja uznała, że zgłoszona transakcja nie budzi obaw o naruszenie konkurencji, biorąc pod uwagę jej ograniczony wpływ na konkurencję na rynkach, na których działają obie firmy. W szczególności Komisja przeanalizowała skutki transakcji na kilku krajowych rynkach spedycji drogowej, lotniczej i morskiej oraz usług logistyki kontraktowej w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Komisja stwierdziła, że transakcja nie budzi zastrzeżeń ze względu na rozproszony charakter tych rynków oraz istnienie wielu alternatywnych dostawców, do których klienci mogliby się zwrócić po realizacji transakcji. Zgłoszona transakcja została oceniona w ramach standardowej procedury kontroli koncentracji.
– To przełomowe wydarzenie w historii DSV i jesteśmy bardzo podekscytowani połączeniem sił ze Schenker. Dzięki przejęciu łączymy dwie silne firmy, tworząc wiodącą na świecie potęgę w dziedzinie transportu i logistyki, która przyniesie korzyści naszym pracownikom, klientom i udziałowcom. Dodając kompetencje i doświadczenie Schenker do naszej istniejącej sieci, zwiększamy naszą konkurencyjność we wszystkich trzech działach: Air & Sea, Road i Solutions. Oprócz udoskonalenia naszej platformy handlowej w DSV, przejęcie zapewni naszym klientom jeszcze wyższy poziom usług, innowacyjne i płynne rozwiązania oraz elastyczność ich łańcuchów dostaw – mówił po ogłoszeniu planów we wrześniu ub. roku Jens H. Lund, dyrektor generalny grupy DSV.
Dzięki temu przejęciu Niemcy staną się kluczowym rynkiem dla DSV, co będzie miało istotny wpływ na przyszłą organizację. Różne centralne funkcje pozostaną w Niemczech, w tym w lokalizacji Schenker w Essen. DSV spodziewa się rozwoju w Niemczech i planuje inwestycje w wysokości 1 miliarda euro w Niemczech w ciągu najbliższych 3-5 lat. Przewiduje też, że za pięć lat połączona organizacja będzie miała więcej pracowników w Niemczech niż Schenker i DSV obecnie. Na stan z września 2024 r. połączone spółki razem dysponowałyby ok. 147 000 pracowników w ponad 90 krajach
Zobacz również