Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się

Szukaj

Zaloguj

Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Zarejestruj się
Strona Główna/Artykuły/Wznieść VAS na wyższy poziom

INTELIGENT TECHNOLOGIES

Wznieść VAS na wyższy poziom

Rosnące wymagania klientów stawiają przed branżą logistyczną kolejne wyzwania, jednak Grupa Raben traktuje je jako impuls do rozwoju i szansę na zwiększenie konkurencyjności. W ramach rozbudowy Value Added Services firma poszukiwała narzędzi, które umożliwiłyby realizację najnowszych trendów, m.in. co-manufacturingu i customizacji. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom dostarczonym przez firmę eq system operator logistyczny wyrasta na mocnego gracza w tym segmencie VAS i oferuje klientom coraz więcej korzyści.


Data publikacji: 25.06.2023

Data aktualizacji: 25.06.2023

Podziel się:

wzniesc-vas-na-wyzszy-poziom-2

Efektywne wykorzystanie zasobów, zautomatyzowanie i usystematyzowanie procesu planowania, monitoring efektywności produkcji w czasie rzeczywistym, automatyzacja zarządzania jakością produkcji oraz rozwój zagadnień związanych z traceability surowców i komponentów do produkowanej jednostki – te aspekty mają dla Grupy Raben kluczowe znaczenie przy świadczeniu usług z zakresu logistyki kontraktowej. Z myślą o tym zainwestowała ona w system klasy MES oraz system do planowania i harmonogramowania produkcji ASPROVA APS.

Nie są to byty niezależne, lecz wspierają główny system operatora, czyli WMS, w planowaniu, przepływie informacji i egzekucji produkcji. Do WMS trafia z ASPROVA szczegółowy plan określający, która jednostka logistyczna, kiedy oraz w jakiej postaci ma zostać dostarczona z magazynu, aby jej pobyt w buforze był możliwie najkrótszy, lub trafić bezpośrednio na stanowisko produkcyjne. MES z kolei zarządza egzekucją tego planu, technologią wykonania, planem jakościowym oraz stoi na straży traceability i kosztów produkcji. Oba systemy zostały wdrożone jednocześnie – tylko takie podejście mogło przynieść oczekiwane rezultaty.

Firmie zależało na osiągnięciu jak najwyższego poziomu integracji ASPROVA z WMS. Wynikiem planowania był szczegółowy harmonogram produkcji na wszystkie stanowiska robocze, w którym jest niezwykle dokładnie określone, co i kiedy ma się pojawić w obszarze produkcyjnym. Operator pracuje nie tylko we własnych obiektach, ale także na magazynach dystrybucyjnych klientów, więc przeplanowania są dość częste. Dzięki ASPROVA APS może działać według różnych scenariuszy uwzględnionych w procesie planistycznym, optymalizujących wykorzystanie zasobów. Ponadto po otrzymaniu informacji od klienta planista ma możliwość rezerwowania zasobów pod przyszłe zlecenie oraz przyporządkowania do nich określonej, istniejącej już marszruty lub utworzenia nowej. W procesie planowania ASPROVA umożliwia analizę pracy nie tylko typowych zespołów produkcyjnych, ale także precyzyjne planowanie działania operatorów wózków wysokiego składu, czyli zasobu najbardziej ograniczonego na styku z operacjami w magazynie.

– Mamy dużą elastyczność w definiowaniu jednostki logistycznej dla poszczególnych składowych produkcji, jaka jest przesuwana z zapasów magazynowych. Może to być sztuka, karton, warstwa lub cała paleta. Umiejętność planowania w czasie pozwala nam działać „just in time” i wywoływać kolejne palety w dogodnym dla nas cyklu. Zaletą tego jest redukcja do minimum powierzchni wykorzystywanej na bufory komponentów, a tym samym zwiększenie przestrzeni produkcyjnej – tłumaczy Łukasz Dubina, Value Added Service Director w Raben Logistics Polska.

Ważnym efektem inwestycji – oprócz maksymalnego wykorzystania powierzchni, optymalizacji zasobów i podniesienia wydajności pracowników – jest analiza kosztów poszczególnych produkcji. System umożliwia dokonywanie wielowymiarowych analiz danych zarówno w trakcie, jak i po zakończonej produkcji, które dotyczą wydajności zasobów (maszyn oraz pracowników), braków i ich przyczyn, przestojów, rzeczywistych czasów przezbrojeń czy czasów produkcji. Lepsze zarządzanie poziomem scrapu produkcyjnego przez dobór odpowiedniej jednostki zasilenia linii produkcyjnej lub analizę przyczyn uszkodzeń komponentów sprawia, że Raben Logistics Polska jest w stanie zwiększać wolumen transakcji i obniżać ich koszt. Za wielki sukces wdrożenia systemów MES i ASPROVA APS można uznać również wskaźnik OTIF, który przekroczył założony cel i wynosi obecnie 99,88% (liczony do poziomu jednostki paletowej). Oznacza to, że firma produkuje na czas, utrzymując wysokie standardy jakościowe.

Klienci operatora logistycznego mają stały pogląd online stanów magazynowych komponentów i produktów finalnych, a także poszczególnych działań produkcyjnych. W aplikacji myRaben mogą śledzić w czasie rzeczywistym całą historię partii. Bardzo cenna jest możliwość bieżącego dostępu do zapisów jakościowych, potwierdzanych przez zespół kontroli jakości dokumentacją zdjęciową w trakcie procesów produkcyjnych.

– Zapewnienie obsługi na najwyższym możliwym poziomie jest jednym z naszych priorytetów. Transparentność procesu oraz udostępnienie informacji, również dotyczących kontroli jakości, to dla klienta pewność, że współpracuje z firmą godną zaufania, taką, która zagwarantuje mu, że jego produkcja jest niezagrożona pod kątem terminu i jakości wykonania – dodaje Łukasz Dubina.

Najbardziej popularne usługi w ramach VAS to wciąż etykietowanie w różnych formatach na różne kraje, produkcja m.in. rozmaitych displayów do sieci handlowych, mix-case’ów, zestawów prezentowych oraz inne typy łączenia produktów. W dalszej kolejności realizowany jest co- manufacturing, np. kolcowanie opon, serwis urządzeń vendigowych, przygotowanie komponentów do montażu i zaopatrzenie linii produkcyjnych w fabrykach. Operator świadczy także usługi dla e-commerce, takie jak instalacja oprogramowania w komputerach, nadruki graficzne czy budowanie indywidualnych zestawów dla odbiorcy. W praktyce wymaga to prac z zakresu automatyki, poligrafii czy projektowania opakowań.

Aby wnieść VAS na wyższy poziom, Raben dostosowuje i rozbudowuje powierzchnie produkcyjne w swoich magazynach, systemy informatyczne oraz park maszynowy. W ośmiu wyspecjalizowanych lokalizacjach zatrudnia ponad 700 pracowników, cały czas mocno pracując nad rozwojem, nieustannie poszerzając swoją wiedzę i inwestując w nowe technologie, aby jeszcze lepiej zadowolić klientów.

 

Opracowanie: Grupa Raben

 

Zobacz również


Przeczytaj